10 zasad pracy zdalnej – jak efektywnie pracować zdalnie?


praca zdalna gdzie najlepiej?Praca zdalna staje się coraz bardziej popularniejsza, ponieważ ma wiele zalet. Wiele małych i dużych przedsiębiorstw zdaje się to dostrzegać. Jest to również spora szansa dla osób niepełnosprawnych, które dzięki temu mogą się spełniać zawodowo. Jednak, aby praca ta była skuteczna należy pamiętać o dobrych zasadach i nawykach. Dzięki temu nasza praca będzie bardziej wydajna i przyjemniejsza.

Według badań IDC przeprowadzonych w 2016 roku, aż ponad trzy czwarte dużych firm w Europie oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. W Polsce ten wskaźnik osiągnął ok. 45%, ale wszystko wskazuje na to, że z roku na rok będzie coraz wyższy. Jeśli właśnie znalazłeś się w gronie szczęśliwców, którzy będą pracować zdalnie to na pewno się cieszysz. Koniec z dojazdami do biura, praca na “swoim” i po swojemu, w swojej strefie komfortu –  nic tylko swoboda i bardzo dużo wolnego czasu! Oczywiście praca zdalna daje mnóstwo nowych możliwości. Jednak, żeby wszystko tak pięknie wyglądało musisz się nauczyć kilku ważnych zasad. Poniżej przedstawiam niektóre z nich.

1. Zapomnij o pracy zdalnej w piżamie!

Praca w domu ma wiele pokus, jedną z nich jest właśnie taka, że wstajesz z łóżka i odpalasz komputer, aby rozpocząć pracę (lub co gorsza zostajesz w łóżku i odpalasz laptopa ;)). Niestety praca w piżamie nie sprzyja produktywności, ponieważ w efekcie jesteśmy rozleniwieni i gorzej ogarnąć wszelkie sprawy. Najlepiej daj sobie limit czasowy, np. o 8:00 jestem w pracy już po śniadaniu, ubraniu itd. Praca to praca, więc warto ją traktować poważnie.

2. Nie jedz posiłków w miejscu pracy

Kolejną pokusą jest jedzenie przy biurku i podczas pracy. Jest to bardzo złe z dwóch powodów. Po 1 popadasz w wir “pracy non stop” ( o tym będzie jeszcze mowa), a drugi powód jest taki, że nie robisz sobie przerw. Pracując głównie przy komputerze musisz pamiętać o przerwach. Twój organizm będzie Ci naprawdę za to wdzięczny. Również gdy jesz w spokoju i z dala od miejsca pracy jesteś w stanie się wyciszyć i zrelaksować.

3. Własna przestrzeń do pracy

Jeśli wydaje Ci się, że praca gdziekolwiek i jakkolwiek będzie efektywna to się mylisz. Najlepiej jeśli przeznaczysz na to jakiś kącik, gdzie postawisz wszystkie swoje najważniejsze narzędzia do pracy. Dodatkowo przygotuj sobie wygodne krzesło i biurko i możesz zaczynać. Jeśli masz możliwość to dobrym rozwiązaniem jest również wyznaczenie pomieszczenia do pracy. W pogotowiu możesz mieć również stopery lub słuchawki na wypadek gdyby sąsiedzi mocno hałasowali (np. robili całodniową imprezę ;)).

Na dłuższą metę nie jest też dobrze pracować np w łóżku czy na kanapie, ponieważ Twój organizm będzie kojarzył te miejsca jako miejsca do pracy, a nie miejsca odpoczynku. Najlepiej te warstwy oddzielić grubą kreską i zachować odpowiedni balans.

4. Określ ramy czasowe Twojej pracy

Praca zdalna nastawiona na efekt, a nie na liczbę spędzonego czasu da Ci znacznie więcej satysfakcji. W związku z tym jeśli chcesz pracować efektywnie, trzymaj się raczej tych samych godzin pracy. Twój mózg się przestawi i będzie wiedział, że w tym okresie dnia ma za zadanie “być w pracy”. Ramy czasowe również pozwalają na pewne narzucenie tempa pracy. Jeśli pracujesz w trybie 8-godzinnym to pracuj 8 godzin, a nie więcej. Wtedy mózg “wie”, że ma ograniczoną ilość czasu na wykonanie jakiegoś zadania.

5. Dobre narzędzia pracy

Zadbaj o to, aby Twoje narzędzia do pracy były dobrej jakości. Wiele firm zatrudniając pracownika zdalnego zapewnia służbowego laptopa lub w przypadku używania sprzętu domowego zazwyczaj pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Zadbaj również o to, aby mieć dobrej jakości połączenie internetowe oraz samą wygodę pracy – odpowiednio dobrane krzesło, biurko oraz oświetlenie. Komfort Twojej pracy będzie wpływać na jej efektywność.

praca zdalna w kawiarni

6. Nie zapominaj o regularnych przerwach

Pracując zdalnie również masz prawo do przerw. Oczywiście nie nadużywaj tego za bardzo do celów prywatnych. Oprócz przerw na jedzenie, pamiętaj aby co jakiś czas wstać na chwilę od biurka i się trochę rozruszać lub chociażby iść i zrobić sobie herbatę. Jeśli w pracy wybitnie Ci nie idzie zawsze możesz się wybrać na krótki, relaksujący spacer.

7. Skoncentruj się na zadaniach i nie rozpraszaj!

W związku z tym, że w domu czujemy się bezpieczniej i nikt nie zagląda nam przez ramię, możemy ulec różnym rozpraszaczom. Jeśli chcesz zachować balans to wyłącz wszystko co może Cię rozpraszać: wszelakie social media, najczęściej odwiedzane strony itd. (jest sporo narzędzi, które Cię w tym wspomogą, chociażby wtyczka do Chrome – Stay Focused). Jeśli nie potrzebujesz telefonu przy pracy zdalnej to również warto go wyciszyć. Dodatkowo można w tle puścić sobie jakąś delikatną muzyczkę, aby się przyjemniej pracowało.

8. Zachowaj równowagę (work – life balance)

Kiedy pracujesz – pracuj. Kiedy odpoczywasz – odpoczywaj. Niestety przy pracy zdalnej ta granica często się zaciera, więc warto o tym pamiętać. Jeśli określisz sobie ramy czasowe, to powinno to wyjść Ci na dobre, a Twoje życie prywatne powinno na tym również zyskać. Jeśli Twoja praca zdalna jest głównie przy komputerze to zadbaj również o ruch po godzinach pracy. Bardzo pomocny będzie tutaj basen, rower czy też bieganie. Słynne chińskie przysłowie mówi “Kto nie umie odpoczywać, nie umie też pracować” – warto to zapamiętać.

9. Podważaj swój status quo

Jeśli masz możliwość to od czasu do czasu zmieniaj swoje miejsce pracy. Czasem może również pomóc praca na stojąco lub przestawienie biurka w inne miejsce. Pomyśl o tym, aby chociaż raz w tygodniu wyjść pracować do kawiarni lub skorzystaj z coworkingu. Dzięki temu możesz nawiązać nowe znajomości oraz skorzystać z tych wszystkich możliwości jakie daje praca zdalna. Wychodząc poza swoją strefę komfortu potencjalnie zwiększasz swoje szanse na efektywność pracy.

10. Dbaj o aktywność fizyczną

Po ciężkim dniu pracy nie ma nic lepszego niż aktywność fizyczna. Dzięki temu uwalniasz stres oraz możesz zresetować swój organizm przed kolejnym dniem pracy. Zadbaj o swoje ciało, a na pewno Ci się odwdzięczy. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na siłownię czy też basen skorzystaj z alternatywnych możliwości jak bieganie czy też jazda na rowerze. Możesz również zakupić sobie jakieś drobne przyrządy do domu i ćwiczyć w domu. Chociażby 30 minut dziennie na pewno poprawi Twoje samopoczucie.

Pracujesz zdalnie? W domu lub na mieście? A może podróżujesz i pracujesz zdalnie z różnych miejsc? Daj znać w komentarzach co robisz, by Twoja praca zdalna była jak najbardziej efektywna.

 • Natalia_21

  Ciekawe i przydatne porady:)

  • Marzena WM

   Dziękujemy 🙂

 • Elwira Górska

  Porady bardzo przydatne i na pewno kilka zastosuję w praktyce;-) chociaż przy dziecku nie wszystko można wprowadzić w życie.

  • Marzena WM

   Oj no tak 😉

 • Anna Przybyło

  Nie sposób się nie zgodzić! Zwłaszcza z tym jedzeniem w miejscu pracy 😉

  • Marzena WM

   Kruszysz nad laptopem? 😉 A najgorzej jak się coś wyleje … 😉

 • Całkiem słuszne to wszystko, o czym piszesz. U mnie ciągle kuleje punkt pierwszy. 🙂

  • Marzena WM

   Haha, wstaw zdjęcie dzisiejszego stroju roboczego 😉 😛

 • Agnieszka Lewandowska

  Zorientowanie na cel i samodyscyplina to jest ważne!

 • Agnieszka Kubacka

  A ja właśnie przygotowuję się do tego, by od przyszłego roku z pracy zdalnej dojeżdżać do miejsca pracy hihihi 😉 i szczerze mówiąc nie mogę sie doczekać, bo przy 7-miesięcznej córce będzie to dla mnie jak relaks i oderwanie sie od codzienności 😉

  • Marzena WM

   Ale do biura obecnej pracy czy po prostu chcesz coś wynająć do pracy?

   • Agnieszka Kubacka

    Obecnie pracuję zdalnie w domu – rozwijam swoją firmę. W przyszłym roku planuję wynająć lokal i otworzyć sklep stacjonarny z moim rękodziełem 😉

    • Marzena WM

     Fajnie 🙂 to życzę powodzenia 🙂

 • Ja myślę, że te rady nadają się również jeśli wykonujemy jakąkolwiek inną pracę w domu czy nawet w firmie. Są one bardziej uniwersalne:)

 • Najbardziej podoba mi się punkt pierwszy :). Na prawdę, sama na własnej skórze przekonałam się jak bardzo jest ważny.

  • Marzena WM

   Opowiedz może coś więcej 😉

   • Kiedy właśnie siadałam taka rozmemłana jak niepościelone łóżko do pracy, to czułam się tak nieprofesjonalnie i ciężko było mi rozgraniczyć pracę od zadań domowych. Co chwilę coś prałam, zmywałam itd. A jak się ładnie ubiorę, to się trochę boję, że zaraz sobie ciuchy poplamię ;).

    • Marzena WM

     No tak to jest sposób 🙂 A czy pracujesz zdalnie tylko z domu czy czasem gdzieś wychodzisz popracować?

    • Marzena WM

     No tak to jest sposób 🙂 A czy pracujesz zdalnie tylko z domu czy czasem gdzieś wychodzisz popracować?

 • Zgadzam się z każdym z tych punktów. Przede wszystkim praca w pidżamie może bardo rozleniwić. 🙂

  • Marzena WM

   Zgadza się 🙂

  • Marzena WM

   Zgadza się 🙂

 • Patrycja Dorsz Vel Drożdż

  Proste i praktyczne:)

 • Oj zgadzam sie zgadzam. W pidzamie – zapomnij! Musze byc ubrana jak czlowiek i pomalowana 🙂

  • Marzena WM

   Dokładnie! 😀

 • Praca niby w domu, ale wyglądać trzeba tak jak w biurze. Od razu jest inna motywacja 🙂

  • Marzena WM

   Właśnie tak 🙂

 • Na pierwszym punkcie już poległam ;p Pidzama, łóżko, kołderka, kawa i komputer to mój poranny zestaw. Ale macie rację, czas wprowadzić zmiany, oby się udały… Jutro złożę łozko i się ubiorę ;p ;p

  • Marzena WM

   Poprosimy jutro o dowody rzeczowe – fotki czy coś 😉

 • Super lista! I zgadzam się z każdym punktem. No może oprócz tego z pracą skąd inąd raz w tygodniu.
  Zdarza mi się wyjeżdżać dość często i wtedy pracuję w zupełnie innych warunkach niż domowe biuro, ale jakoś nie widzę siebie w znajdowaniu motywacji do wychodzenia do pracy do kawiarni raz w tygodniu.
  Może dlatego, że moje domowe biuro jest ultraergonomiczne i zamienianie go na hałaśliwą kawiarnię, w której 3 minuty po skończeniu kawy zaczynam czuć się jak intruz, albo na cooworking, w którym nie ma mojego kubeczka… No jakoś… Wychodzenie ze strefy komfortu wolę pozostawiać na zdobywanie nowych kontaktów popołudniami, a nie stricte w godzinach pracy.

  • Marzena WM

   Kubeczek można zabrać ze sobą 😉 Cieszę się, że wpis Ci się podoba 🙂

 • Bardzo ciekawe i pomocne porady zebrane w jednym miejscu. Niezwykle również podoba mi się forma postu – sporo punktów, a każdy opisany zwięźle i na temat. Zachęca do czytania 🙂

  • Marzena WM

   Dzięki 🙂

 • Beata P.

  Fajny post 🙂 Sama pracuję zdalnie już od dłuższego czasu. To świetny pomysł zwłaszcza wtedy, kiedy ma się małe dzieci i dojazdy nieco rujnują dzień. Może i nie powinno się pracować na kanapie, ale bywają dni, kiedy człowieka wszystko boli i bardzo sobie to cenię, że wtedy mogę pracować nawet z łóżka 🙂

  • Marzena WM

   No tak w przypadku lekkiej choroby można popracować raz na jakiś czas z łóżka 😉