20 użytecznych wtyczek do WordPressa, które każdy bloger powinien znać


Masz już swojego wymarzonego bloga na WordPressie i nie wiesz co dalej? Oczywiście w jakiś sposób można funkcjonować na “czystej” wersji bloga, jednak z czasem zaczyna Ci brakować różnych funkcjonalności. Jeśli nie znasz się aż tak na programowaniu, żeby samemu doskonalić swojego bloga, użyj różnego rodzaju pluginów czyli tzw. wtyczek. W repozytorium WordPressa aktualnie znajdziesz ich ponad 50 tys. Aby przetestować je wszystkie niestety najprawdopodobniej zabraknie Ci czasu.  W związku z powyższym postanowiliśmy zrobić mały przegląd dostępnych wtyczek i wybrać dla Ciebie te najbardziej przydatne.

Jak zainstalować wtyczkę w WordPress?

Sposoby są tak naprawdę dwa. Pierwszym z nich jest odnalezienie w repozytorium WordPress odpowiedniej wtyczki i pobranie jej na swój dysk. Następnie wchodzimy na naszym blogu w zakładkę Wtyczki > Dodaj nową i klikamy na samej górze w ‚Wyślij wtyczkę na serwer’. Po kliknięciu w ten przycisk pokaże nam się pole do wskazania pliku *.zip naszej wtyczki. Następnie klikamy Zainstaluj teraz. Aby wtyczka działała, należy ją uruchomić. W tym celu przechodzimy do wszystkich wtyczek i klikamy Włącz. Drugi sposób chyba jest łatwiejszy, jednak musisz już znać nazwę wtyczki. Rozpoczynamy tak jak wcześniej: Wtyczki > Dodaj nową, a następnie wpisujemy nazwę pożądanej wtyczki w polu po prawej stronie: Szukaj wtyczek… po wyszukaniu klikamy Zainstaluj teraz, włączamy i gotowe.

jak pisać bloga

Jak zmienić ustawienia zainstalowanej wtyczki?

W zależności od tego z jakiej wtyczki korzystasz w większości przypadków masz możliwość konfiguracji różnych ustawień. Gdzie znajdziemy te ustawienia? Niektóre wtyczki znajdziesz po prostu w lewej belce jako osobna kategoria, inne z kolei pokażą się jako kolejna pozycja w kategorii Ustawienia. Jeśli nie możesz znaleźć ustawień konkretnej wtyczki to najlepiej wejdź w spis wszystkich wtyczek i tam przy konkretnej wtyczce kliknij w ustawienia, a zostaniesz automatycznie przekierowany w potrzebne miejsce.

Spis najbardziej użytecznych wtyczek dla WordPressa:

Contact Form 7 – jedna z bardziej popularnych wtyczek, która sprawdza się zarówno na blogach jak i na stronach firmowych. Potrzebujesz prostego formularza kontaktowego? Contact Form 7 sprawdzi się idealnie. Pamiętaj tylko o tym, żeby nie tworzyć bardzo skomplikowanych formularzy. Ustaw tylko te pola, których najbardziej potrzebujesz.

Google Analytics by Monsterinsight– nie jesteś w stanie sobie zainstalować statystyk na swoim blogu? Ta wtyczka przyjdzie Ci z pomocą. Dodatkowo masz możliwość przeglądania okrojonych statystyk wprost w swoim blogu.

Yoast SEO– kolejny must have! Chcesz, aby Twój blog był widoczny w sieci i dobrze opisany w google? Koniecznie musisz zainstalować i zacząć stosować dobre praktyki u siebie. Pamiętaj tylko o jednej ważnej sprawie. Dobre SEO przynosi korzyści w strategii długoterminowej, nie wystarczy zrobić tego tylko raz.

Disable Comments – potrzebujesz wyłączyć komentarze? Nic trudnego. I do tego znajdą się wtyczki. Ta jest bardzo prosta w obsłudze. Sprawdzi się na stronach firmowych, gdzie nie ma potrzeby zamieszczania komentarzy.

TinyMCE Advanced – daje rozszerzoną możliwość edycji tekstu przy Twoich wpisach czy też na podstronach. Od teraz Twoje treści będą wyglądać jeszcze lepiej.

WP Biographia – chcesz się zbliżyć do swoich czytelników? Wrzuć kilka słów o sobie i swoje zdjęcie pod każdym postem, tak aby ludzie mogli poznać Cię bliżej.

Disqus Comment System – jeśli nie lubisz standardowych komentarzy lub w ostatnim czasie na Twoim blogu pojawiło się dużo spamu w komentarzach, warto zainstalować tę wtyczkę. Wprawdzie będziesz jeszcze musiał założyć konto w systemie, ale to nie jest duży problem patrząc na plusy tej wtyczki.

Pinterest Pin It – ułatw swoim czytelnikom przypinanie zdjęć z Twojego bloga na pinterest. Dzięki tej wtyczce przy każdym zdjęciu na Twoim blogu pojawi się przycisk Pin It.

BackWPup – ponoć ludzie dzielą się na dwie grupy – Ci co robią backup i Ci co dopiero go będą robić. Jeśli wkładasz dużo wysiłku w pracę nad swoim blogiem warto mieć kopię zapasową swojej pracy. Wtyczek do backupu znajdziesz naprawdę wiele. Ta jest dość prosta w obsłudze, dlatego ją polecam.

WordPress Related Post – pokaż swoim czytelnikom propozycje podobnych postów na końcu swojego wpisu. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, że zostaną dłużej na Twoim blogu.

PopupAlly – tak wiem, wszyscy nie lubimy tych wyskakujących okienek, a jednak nadal są cholernie skuteczne, jedna z lepszych propozycji. Wersja płatna daje jeszcze więcej możliwości.

Share Buttons by Addthis – ułatw jeszcze bardziej udostępnienie Twoich treści swoim czytelnikom, dzięki przyciskom social media. Wtyczka ta ma kilka różnych opcji – przyciski możesz umieścić po bokach strony oraz w treści. Na pewno uda Ci się więc dostosować wygląd przycisków do szablonu.

Autoptimize – wtyczka, która optymalizuje kod Twojej strony i przyspiesza jej działanie.

WP Super Cache – kolejna wtyczka, która przyspiesza działanie Twojego bloga. Niestety przy konfiguracji tej wtyczki przyda się pomoc kogoś kto się na tym zna lub chociażby warto skorzystać z tych wskazówek.

BBQ: Block Bad Queries – jeśli serwer, na którym znajduje się Twój blog nie ma dobrego firewalla to warto zainstalować tę wtyczkę. Chroni ona przed popularnymi atakami. Wtyczkę tylko się instaluje, nie ma potrzeby jej konfiguracji.

Redirection – przydaje się gdy musisz zrobić przekierowanie z jakiegoś adresu na Twojej stronie lub gdy usuwasz jakieś podstrony i chcesz mieć pewność, że Twoi czytelnicy nie otrzymają błędu 404.

Duplicate Post – sam WordPress nie daje możliwości duplikowania wpisów. Aby to zrobić trzeba ręcznie skopiować treść i wkleić na nową stronę. Dzięki tej wtyczce przy postach oprócz opcji Edycja, Szybka Edycja i Kosz pojawia się opcja Clone, która przyspiesza cały ten proces.

Google XML Sitemaps – prosta wtyczka do tworzenia mapy strony, która jest potrzebna chociażby przy konfiguracji narzędzi dla webmasterów.

NextGen Gallery – jedna z najpopularniejszych wtyczek do tworzenia galerii na WordPressie. Bezpłatna wersja jest wystarczająca. Jeśli więc potrzebujesz stworzyć prostą galerię to polecam.

Broken Link Checker – wtyczka, która wykryje czy na Twoim blogu są jakieś niedziałające poprawnie linki. Dzięki temu możesz usunąć błędy 404.

Sierotki – darmowa wtyczka, która usuwa pojedyncze znaki (o, a, i, u itd.) z końca linii i przenosi je do następnej.

Tylko nie idź na ilość!

Powyżej znalazła się pokaźna liczba przydatnych wtyczek, ale niech Ci nie przyjdzie do głowy, żeby je wszystkie od razu instalować. Niestety duża ilość działających wtyczek na Twoim blogu może również go bardzo spowolnić, więc zainstaluj tylko te, których naprawdę potrzebujesz. Te, których nie używasz odinstaluj, aby odciążyć bloga. Pamiętaj, że mamy takie czasy, że bardzo mocno liczy się jakość tego co robisz, a nie ilość. Jeśli znasz jakieś przydatne wtyczki, które nie zostały tutaj wymienione daj znać w komentarzach, chętnie sprawdzimy.

 • Kompletnie się na tym nie znam, ale wpis podrzucę mężowi, zainteresuje go. 🙂
  Bookendorfina

 • Kompletnie się na tym nie znam, ale wpis podrzucę mężowi, zainteresuje go. 🙂
  Bookendorfina

 • Kompletnie się na tym nie znam, ale wpis podrzucę mężowi, zainteresuje go. 🙂
  Bookendorfina

 • Kompletnie się na tym nie znam, ale wpis podrzucę mężowi, zainteresuje go. 🙂
  Bookendorfina

 • Wtyczki na WP, to dobra rzecz i mam kilka zainstalowanych, ale trzeba z nimi ostrożnie się obchodzić. raz niechcący zainstalowałam wtyczkę, która była przeznaczona dla sklepów internetowych i wywaliło mi cały blog w kosmos. Poszukiwania trwały przez 2 dni :).

  • Marzena WM

   Oczywiście, że trzeba najpierw dobrze się zapoznać z wtyczką 🙂

 • Magdalena Soboń

  Świetne zestawienie! Przeczytam jeszcze raz później i prześledzę jakie mam na swoim blogu 🙂 Dzięki!

 • Komentarze można też wyłączyć bez wtyczki w zakładce Ustawienia -> Dyskusja oraz dla każdej strony / postu osobno. Nie jestem pewien, czy warto do tego instalować nawet najlżejszą wtyczkę, jeśli WP daje taką opcję :).

 • Bardzo fajne zestawienie. Niektóre z tych wtyczek już mam, a znalazłam też kilka interesujących propozycji. Teraz powstał problem co jest priorytetem 🙂

  • Marzena WM

   A o instalacji jakich wtyczek myślisz?

 • Akurat z WordPressa nie korzystam, ale na wszelki wypadek wiem, gdzie poszukać wskazówek 🙂

 • Z kilku proponowanych już korzystam 🙂 A reszcie się przyjrzę 🙂 Nie wszystko co zainstalowałam spełnia moje wymagania niestety. Więc może tu znajdę jakiś fajniejszy zamiennik ;D

  • Marzena WM

   Które wtyczki nie spełniają Twoich wymagań? 🙂

 • Świetny post, najbardziej zaciekawiła mnie WP Biographia (niby proste rozwiązanie, ale do tej pory o tym nie myślałam), a najszybciej pewnie zainstaluję Popup Ally, hehe 🙂 Dodałabym jeszcze np. FB Likebox i coś podobnego z Instagramem, do wstawienia w pasku bocznym 😉

 • Kamil

  Polecam wtyczki do kompresji obrazów. Znacznie mogą skrócić czas ładowania strony

 • Bardzo dobre zestawienie. Szkoda, że nie trafiłam na niego kiedyś!

  • Marzena WM

   Bo dopiero jest od niedawna 😉

 • Podeślę mojemu Łukaszowi – niech zrobi rozeznanie, z czego moglibyśmy skorzystać! 🙂

  • Marzena WM

   Napisz co wybraliście 🙂

 • No właśnie mam problem z ilością. Jest tyle przydatnych wtyczek, ale pytanie ile jest optymalnie no i które zostawić 🙂

  • Marzena WM

   A no to już zależy. A nad jakimi się zastanawiasz czy zostawić?

 • Petite Polonaise

  Bardzo przydatny wpis, wiele cennych wskazówek, dziękuję! Na pewno skorzystam 🙂

 • Klaudia Kałążna

  Skorzystałam z większości zarekomendowanych tutaj wtyczek. No a artykuł zapisany w Evernote, by mieć pod ręką 🙂

 • Magdalena Chojnacka

  Ale fajny tekst, część wtyczek mam ale nie o wszystkich wiedziałam – do ulubionych 😉

 • Dzięki za to zestawienie. Chętnie się przyjrzę wtyczkom do optymalizacji 🙂

 • Agnieszka Kubacka

  Chciałam założyć swoją strone i bloga właśnie tu, ale wystraszyłam się tymi wszytkimi opcjami, wtyczkami itp. Nie wykluczonę jednak, że wróce do tematu, gdyż mase ludzi poleca WordPress. Zapisuję sobie ten wpis, gdyż mam nadzieję, że nadejdzie dzień, gdy będę musiała do niego powrócić 😉

  • Marzena WM

   Pamiętaj, nie taki diabeł straszny 😉

   • Agnieszka Kubacka

    Tak głoszą legendy he he ;-P

 • Super, mega przydatny wpis. Nie znam sie na programowaniu, a wtyczki kuszą mnie juz od jakiegos czasu.

  • Marzena WM

   To najwyższy czas coś wybrać 😀

 • Ja mam swoje zestawienie, trochę pokrywa się z Twoim, a więc:
  contact Form niezbędnik, przy czym trzeba już wdrożyć SSL obecnie
  Disqus Comment System – zrezygnowałam, może napiszę o tym artykuł, reklamy oraz to że wolę komentarze z linkiem do witryn na swoim blogu, głównie w swojej bazie danych.
  Wtyczek do backupów nie używam bo wolę, żeby kopia była robiona bezpośrednio w Cpanelu hostingu – mam ustawiony automat do kopii.
  Wtyczka do cache ok, przydaje się i testy w optymalizacji i szybkości działania wychodzą +
  Broken link checker i Redirection – po co ? jeżeli używasz Search Console.
  TinyMCE Advanced – muszę przetestować bo często mam ochotę zmiany formatu i poprawienia wyglądu tekstu.
  BBQ: Block Bad Queries – ja używam Wordfence
  Użwam także innych Anty Malware
  Oprócz tego znak wodny do zdjęć, Optymalizacja do zdjęć Smush It i Imaga Optimizer, gdyż to mocno zaśmieca bazę danych, WordPress kopiuje zdjęcia w kilkunastu formatach standardowo – to wskazówka dla fotoblogów.
  Google Analytics by Monsterinsight– według mnie niepotrzebna , wolę wejść w GA bezpieśrednio.
  Ja radzę zainstalować wtyczkę P3, aby sprawdzić czy któraś wtyczka niepotrzebnie nie spowalania strony 🙂

  • @magdalenaspyra:disqus, oczywiście w tym wpisie lista wtyczek jest poglądowa i jak najbardziej nie należy instalować ich wszystkich. Każdy blog i każda osoba ma inne potrzeby, dzięki za kilka dodatkowych wtyczek w komentarzu no i podpisuję się pod tym że warto również doinstalować P3 😉 Pozdrawiam

   • Ostatnio testuję wtyczkę W3 Total Cache, P3 dawno nie aktualizowali, ale można po prostu zainstalować sprawdzić co obciąża (najczęściej JetPack i różne statystyki) i odinstalować.

 • Pingback: 15 wtyczek Social Media do WordPress, które przyspieszą Twojego bloga - Porady blogowe - StartupFreak()