Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe ? (dla startupu i nie tylko)


jak-wybrać-dobre-biuro-rachunkoweJedną z pierwszych decyzji stojących przed nowym  przedsiębiorcą jest wybór biura rachunkowego.  Mimo dużej konkurencji na ryku wybór nie jest prosty, ponieważ w większości przypadków biura nie mają na swoich stronach internetowych nawet cennika.

Jak więc wybrać najlepsze biuro rachunkowe? Co musisz sprawdzić podczas wyboru? Oto nasze porównanie.

Rodzaj działalności – nie wszystkie BR obsługują klientów posiadających tzw. pełną księgowość.

Pracownicy –  jeśli będziesz zatrudniał pracowników koniecznie sprawdź koszt i sposób obsługi w BR, np. Czy biuro rozsyła do pracowników posiadających umowy o pracę informacje na temat składek (popularnie ‚paski’)?

Dostęp przez internet – czy biuro posiada możliwość dostępu poprzez internet do podstawowych danych dotyczących Twojej działalności , rozliczeń pracowniczych, składek zus , podatków, wyniku finansowego itd.

Przeanalizuj opłaty – niektóre BR oferują niski abonament, ale w przypadku przekroczenia określonej ilości dokumentów w miesiącu bardzo wysokie opłaty dodatkowe.

Ważne!!

Kiedy musimy prowadzić pełną księgowość ? 

 • Jeśli prowadzimy spółki prawa handlowego czyli spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki osobowe prawa handlowego czyli komandytowe i komandytowo akcyjne
 • Osoby fizyczne (działalność gospodarcza), spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie- jeśli wartość przychodów za rok poprzedni wynosi co najmniej 1.200.000 euro

Jakie rodzaje biur rachunkowych są dostępne na rynku ?

Tradycyjne biuro rachunkowe

Przekazujemy wszystkie dokumenty w formie papierowej (przychodowe, kosztowe, wyciągi bankowe), rozliczenia pracowników prowadzi biuro i wysyła nam wszelkie potrzebne dokumenty (najczęściej mailowo) lub przekazuje osobiście.

Zalety :
plusminus_plus Dobre rozwiązanie dla osób, które cenią kontakt osobisty lub mają awersję do  komputera
plusminus_plus Archiwizacja papierowych wersji dokumentów w BR
plusminus_plusOsobiste wsparcie księgowej

Wady
plusminus_minus Cena, jest to najdroższe rozwiązanie
plusminus_minus Trudności z dostępem do dokumentów w wersji papierowej
plusminus_minus Często długi czas oczekiwania na dane dotyczące wyniku finansowego

Cena:
KPIR : >150 zł/netto
KSH : > 1000 zł/netto

Przykład:
W niemal każdym mieście znajdziemy tradycyjne BR. Możemy również skorzystać z serwisu, który pomaga znaleźć odpowiednie biuro: KsięgowyNaStart

Internetowe biura rachunkowe

Biura, do których wysyłamy wszystkie dokumenty w wersji elektronicznej (skany) i o nic nie musimy się martwić. Wszystko wykona za nas księgowa. Nie musimy więc dowozić lub wysyłać pocztą żadnych dokumentów.  Drogą elektroniczną dostajemy informacje o wysokości podatków i Zusu do zapłacenia.

Zalety:
plusminus_plus Niemal wszystkie usługi posiadają darmowy program do wystawiania fv
plusminus_plus Łatwy dostęp do skanów dokumentów
plusminus_plus Najlepsza cena
plusminus_plusOpieka księgowej

Wady:
plusminus_minus Konieczność samodzielnego skanowania dokumentów

Ceny:
KPiR od 29 zł/netto
KsH od 550 zł/netto

Przykład
Taxe

Uwaga wiele tradycyjnych BR posiada panele internetowe do przesyłania dokumentów, nie wpływa to jednak na cenę obsługi, która pozostaje na poziomie tradycyjnego BR.

Hybrydowe biuro rachunkowe

To biura, w których sami wprowadzamy do programu dokumenty przychodowe, kosztowe, rachunki, a także w przypadku spółek wyciągi bankowe. Wszystkie pozostałe prace wykonuje księgowa. Tego typu biura to znacząca oszczędność szczególnie w przypadku spółek, ponieważ mają atrakcyjne ceny, choć ich comiesięczna obsługa, szczególnie gdy mamy dużo dokumentów, może zająć sporo czasu.

Zalety:
plusminus_plus Atrakcyjna cena
plusminus_plus Zazwyczaj darmowy program do wystawiania fv
plusminus_plusOpieka księgowej

Wady:
plusminus_minus Samodzielne wprowadzanie dokumentów jest czasochłonne

Ceny:
KPiR od 100 zł/netto
KsH od 540 zł/netto

Przykład:
Petra

Samodzielna księgowość online

Obecnie tego typu aplikacje występują tylko dla książki przychodów i rozchodów. W tym przypadku wszystkie dane do aplikacji wprowadzamy sami, musimy również dbać o wysyłanie  dokumentów w wersji elektronicznej do ZUSu i US. Należy jednak podkreślić, że tego typu aplikacje w prosty sposób przeprowadzają użytkownika przez wszystkie procesy. Wymagana jest niewielka wiedza z zakresu księgowości.

Ceny od 19zł miesięcznie
Przykład :
Ifirma  (posiada w ofercie też tradycyjną obsługę księgową)

Podsumowanie

Moim zdaniem tradycyjne BR to już przeszłość. Korzystanie z internetowych BR daje nam nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale umożliwia dostęp do swoich danych księgowych w każdym momencie. Dlatego w przypadku działalności gospodarczej polecam biura podobne do Taxe, jest to rozwiązanie tanie, a obsługa nie zajmuje dużo czasu.

Samodzielne prowadzenie księgowości polecam tylko mikroprzedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników i mają chęć poznania podstaw księgowości.

W przypadku spółek najlepszym rozwiązaniem jest hybrydowe biuro rachunkowe lub tradycyjne, które umożliwia dostęp do danych księgowych online.

Pobierz darmowy ebook!

Zebraliśmy w jednym ebooku wiedzę na temat zarządzania cenami i promocjami w e-commerce. Chętnie wyślemy Ci ten materiał za darmo. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera.

 • korzystałem z ifirma.pl. To były lata 2002-2003. Nie wiem jak sobie sam z tym wszystkim dawałem radę, ale jakoś szło. Dziś znów planuję założenie firmy i chyba jednak biuro rachunkowe. Ważna jest możliwość dodatkowych konsultacji, wyjaśniania problemów, niekonwencjonalnych rozwiązań.

 • Aktualnie nie planuję otwierać działalności, ale na pewno zachowam sobie ten link, ponieważ to kwestia czasu 🙂

  • Marzena

   W razie jakichś pytań związanych z działalnością służymy pomocą 😉

 • Bardzo przydatne zestawienie. myślę, że każdy może wybrać odpowiednią formę do własnych możliwości.

  • Marzena

   Dziękujemy 🙂

 • Kinga

  u mnie decyzja była prosta i sprowadzała się do zalet biura internetowego, które został wymienione. DOKUMENTY MOŻNA WYSYŁAĆ, NIEKONIECZNIE SKANOWAĆ, CHOĆ MI AKURAT SKANOWANIE NIE PRZESZKADZA :). ROBIĘ TO ZBIORCZO, RAZ W MIESIĄCU.

 • Moja mama jest główną księgową w firmie produkującej towary na sprzedaż. Zamierzam poduczyć się od niej fachu, by nie zginął. Kiedyś na pewno założę własną firmę (jak odkryję w czym jestem dobra, czego brak na rynku…) i wtedy taka wiedza bardzo mi się przyda.

 • Przydatne informacje!

 • Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno pomocny.
  Pozdrawiam

 • tomass

  Wybór biura rachunkowego przy tak dużej konkurencji nie jest prosty. Ja potrzebowałem kilku bolesnych doświadczeń żeby ostatecznie trafić na biuro Kasprzyk i Niziołek, którego obecnie trzymam się kurczowo. Nareszcie coś porządnego

  • Iwona Czerwinska

   Miałam dokładnie tak samo… Też musiałam trochę przejść, żeby w końcu trafić na biuro z prawdziwego zdarzenia. Ale teraz przynajmniej mogę już spać spokojnie. Biuro Gama z Warszawy z którym współpracuję to świetne tradycyjne biuro ale podparte nowymi technologiami i będące zawsze na bieżąco. Cenię też u nich przyjazną i rodzinną atmosferę i to, że zawsze są chętni i otwarci na udzielanie porad i odpowiadanie na masę pytań. Zyczę każdemu żeby w końcu trafił na takie biuro.

   • Hubert Gojek

    Ja też teraz trafiłem własnie na fajne biuro rachunkowe Gama z Warszawy. Super mi się z nimi współpracuje bo są bardzo przyjaźni, ale też widać ich profesjonalizm. Bo moich wszystkich przejściach z księgowymi w końcu mogę odetchnąć i poczuć się bezpiecznie.

 • Hania

  Najlepszy sposób dla mnie był i jest do tej pory serwis cflowapp.pl –
  Na początku byłam sceptyczna, ale przez 50 dniowy okres próbny kompletnie zmieniłam zdanie: szablony faktur są przystosowane dla każdego przypadku i trzeba tylko je wypełnić (5 minut pracy), a serwis także pomaga w przygotowywaniu raportów do organów skarbowych. Świetna usługa jest też administrowanie płatnościami gotówkowymi. Dalsze usługi są raczej tanie, 30 zł za miesiąc to nie wielka cyfra do zapłacenia, o ile chcemy mieć pewności że nie będziemy mieli problemy z Urzędem Skarbowym

 • michal1515

  wcześniej korzystałem ze stacjonarnego biura rachunkowego i nie byłem NIGDY przekonany do internetowej księgowości. Co prawda moja księgowa mnei bardzo irytowała (długie oczekiwanie na reakcję, ciężki kontakt itp) i wreszcie postanowiłem spróbować z e-księgowością. od kilku miesięcy korzystam z Taxly.pl i powiem Wam, że naprawde jestem szczerze zadowolony. Mam cały czas tego samego księgowego, z którym mam cały czas kontakt a wsystkie dokumenty, które potrzebuje (np. wyciąg z kpir) mam pod reką w panelu internetowym. Gdyby ktoś szukał, to polecam.

 • Agata Matyska

  Ja od razu odrzuciłam księgowość online. Interesowały mnie tylko tradycyjne biura rachunkowe i w końcu wybrałam biuro Gama z Warszawy. Przekonały mnie do nich głównie duże gwarancje bezpieczeństwa, kompleksowość działań i ich bieżące nadążanie za technologicznymi nowinkami nowoczesnymi sposobami prowadzenia księgowości. Bardzo ich sobie cenie i odkąd zajmują sie moją firmą jestem bardzo spokojna.

 • Marta Janowska

  Dobre biuro rachunkowe to takie, które ma klientów, ma certyfikaty, reprezentuje nas w urzędach oraz bierze odpowiedzialność za prowadzoną księgowość. Łatwo wśród wielu mniejszych biur rachunkowych znaleźć dobre biuro. Mi się udało za 2 razem w Gdańsku – Biuro Rachunkowe Maciej Godlewski. Jest już od ładnych paru lat na rynku i współpraca z nim jest super. http://www.mg-finanse.pl

 • Magdalena Stefańska

  Ja mam jednoosobową działalność gospodarczą a nie podjęłabym się samodzielnego prowadzenia księgowości. Pomijając już fakt, że nie mam na to czasu, ale w tych sprawach łatwo o błąd, tym bardziej jeśli ma się tylko mgliste pojęcie od wujka google. Sama korzystam usług Tax Care, robią za mnie wszystko, łącznie ze staniem w kolejkach w skarbówce. Nie narzekam ani na usługi ani na cenę.