Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro? (część 1)


Artykuł jest oparty na własnych analizach i rozmowach z największymi sklepami sprzedającymi na allegro.

Allegro to największa platforma handlowa w Polsce. Dla przykładu tylko kategoria Komputery to obroty rzędu 5 mln zł dziennie, a najwięksi sprzedawcy mają obroty w wysokości kilkuset tysięcy złotych dziennie (na wszystkich kategoriach).
Oczywiście solą w oku sklepów są wzrastające opłaty, które zmniejszają rentowność sprzedaży, nadal jednak allegro jest miejscem przyciągającym kupujących ze względu na wielkość oferty i bezpieczeństwo zakupów.

duży wybór produktów - jak sprzedawać więcej na allegro?

Żeby produkt dobrze sprzedawał się na allegro musi zostać spełnionych wiele warunków, ale najważniejsze z nich to :

 • Atrakcyjna oferta (cena, zestaw, promocja)
 • Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania i/lub płatna promocja
 • Atrakcyjna/wyróżniająca się strona produktu zachęcająca do kupna

W tym artykule skupimy się na pozycji w wynikach wyszukiwania.

Gdy wchodzimy na jakąkolwiek listę produktów widzimy, że jest ona domyślnie posortowana względem trafności. Niestety Allegro nie podaje nigdzie jak dokładnie działa ten algorytm, więc musimy się tu oprzeć na wnioskach i obserwacjach allegrowiczów.

 1. Tytuł aukcji – powinien zawierać słowa najczęściej wpisywane przez klientów w wyszukiwarkę w danej kategorii. Allegro udostępnia dane dotyczące haseł wpisywanych w wyszukiwarkę, warto więc je przejrzeć i brać to pod uwagę przy konstruowaniu tytułów.
 2. Ilość sztuk dostępnych w sprzedaży – wyżej będzie wypozycjonowana aukcja, która ma większą ilość dostępnych do sprzedaży sztuk (w przypadku tożsamych aukcji)
 3. Ilość wyświetleń / konwersja – tu dokładnie nie wiemy czy brana jest pod uwagę tylko ilość wyświetleń czy też konwersja (sprzedaż/wyświetlenia). Natomiast na pewno popularność aukcji ma wpływ na miejsce na liście.

W allegro dostępne są również inne sortowania:

 1. Popularność – sortowanie po ilości sprzedaży.
  a) Warto stosować aukcje „do wyczerpania przedmiotów” (należy pamiętać, że ilość sprzedaży w takim przypadku jest wyświetlana za ostatnie 30 dni). Gdy kończy nam się zapas magazynowy to wtedy podnosimy znacząco cenę, tak aby nikt nic nie kupił i obniżamy gdy będziemy mieli znowu możliwość sprzedaży.
  b) Nieoficjalnie wiem, że wielu sprzedawców podbija sobie sprzedaż na początku aukcji samodzielnie robiąc zakupy – jest to niezgodne z regulaminem allegro. „Nabić” sprzedaż można też obniżając cenę na początku, a po osiągnięciu zakładanej liczby sprzedaży podnieść do właściwego poziomu.
 2. Cena  – w tym przypadku sprawa jest prosta, im produkt tańszy tym wyżej na liście.

price expert analizuj ceny mądrze

Przydatne narzędzia : Analiza sprzedaży allegro – tradewatch.pl
Monitoring własnej oferty i porównywanie cen z konkurencją : price-expert.net

W kolejnych artykułach zajmiemy się tematem skuteczności różnych form promocji oraz innymi sposobami zwiększania konwersji.

 • Kurcze – jestem na allegro od 9 lat i dopiero z Twojego wpisu dowiedziałam się, że Allegro udostępnia dane dotyczące haseł wpisywanych w wyszukiwarkę. Muszę tego poszukać, nigdy nie analizowałam tych danych. Co prawda sprzedaję na allegro jakieś swoje starocie (podręczniki, książki, płyty video CD itp.) i to bardzo nieregularnie, ale ta wiedza na pewno sporo mi ułatwi 🙂

  • Marzena WM

   To cieszymy się, że nasz artykuł w czymś Ci pomoże 🙂

 • Dominika Rygiel

  Przyznaję się bez bicia,że coraz rzadziej korzystam z usług allegro. Bardzo irytują mnie wysokie prowizje, które pobierane są za wystawioną aukcję (nawet w przypadku braku sprzedaży). Przerzuciłam się na olx.

  • Marzena WM

   No to akurat minus 😉

 • czytajkomiksy.pl

  Niestety coraz mniej korzystam z allegro. Niestety sklepy internetowe mają coraz ciekawsze ceny i promocje.

 • Mnie wkurza na allegro sposób wyszukiwania produktów… Coraz częściej wolę kupić daną rzecz bezpośrednio w sklepie internetowym niż tu. Kiedyś próbowałam sprzedaży, ale olx wygrywa 🙂

 • Izabella Zelazowska

  Bardzo mało używam allegro, tym bardziej do sprzedaży. Wiele internetowych sklepów proponuje porównywalną cene a czasami nawet i tańszą. Moim zdaniem allegro niestety popsuło się.

 • Wstyd się przyznać, szczególnie w dzisiejszych czasach, ale nie miałem jeszcze okazji skorzystać z usług allegro. Ani nic tam nie kupiłem, ani też nie sprzedawałem. Z tego też powodu twój materiał przybliżył mi trochę mechanikę tego serwisu. Może czas wreszcie się skusić i skorzystać? 😉

  • Marzena WM

   Spróbuj 🙂

 • Klaudia Kałążna

  Bardzo dziękuję za ten wpis i będę czekać na kolejną część. Kompletnie nie rozumiem Allegro i z chęcią się więcej dowiem. Do tej pory korzystałam (i to tylko jako kupująca) z Amazona. Podejrzewam, że zasada działania Allegro to trochę tai eBay? Chcę poznać zasady sprzedawania na Allegro, bo myslę o własnych produktach fizycznych:)

  • Marzena WM

   Cieszę się, że wpis jest pomocny. Będą następne części 😉

 • Katarzyna Berska

  Kiedyś korzystałam z allegro, nawet nie pamiętam dlaczego zrezygnowałam 😉
  Twój tekst na pewno pomoże wielu sprzedającym. Osobiście jestem ciekawa sposobów promocji, więc zajrzę jeszcze do Ciebie.

 • Merytoryczne wsparcie sprzedających 🙂 Nigdy nic nie sprzedawałam na allagro, ale warto wiedzieć.

  • Marzena WM

   Może kiedyś zaczniesz coś sprzedawać 😉

 • Anna Defińska

  Świetne informacje i bardzo przydatne. Na pewno będę tu zaglądać częściej

  • Marzena WM

   Dziękujemy i zapraszamy 🙂

 • Paulina Ślęzak

  Ciekawy post, może jakieś wskazówki jak zwiększyć sprzedaż na początku (przy wchodzeniu firmy do sprzedaży internetowej)? Raczej wiele opinii cieżko zdobyć na początku..

 • Przydatne wskazówki! 👍👍👍 Pozdrawiam!

 • Bardzo fajny wpis, bo dużo sprzedaję na allegro. Nie widziałam, że taki wpływ ma wprowadzanie dużej ilości sztuk

 • Ciekawe wskazówki 🙂 Z pewnością przydatne dla osób wystawiających swoje produkty na Allegro.