Wtyczka SEO, którą musisz mieć na swoim blogu


po co Ci to całe SEO?Żyjemy w czasach kiedy każdy z nas może zostać influencerem, ale o tym czy zostanie to zauważone decydują już detale i jakość tego co robimy. Oczywiście nie możesz zapominać o tym, że samo wrzucenie Twoich materiałów nie wystarczy, potrzebna jest również odpowiednia promocja. Dziś natomiast zajmiemy się jeszcze jedną ważną kwestią jaką jest SEO, ponieważ od tego zależy jak Twoja strona i wpisy na niej wyświetlają się w wyszukiwarce Google.

Po co Ci to całe SEO?

Ale o co ten hałas? Dlaczego to takie ważne? Otóż każdego dnia użytkownicy wyszukują różne informacje w wyszukiwarce, a o tym, że klikną na Twój artykuł decydują detale. Pamiętaj również o tym, że pierwsze wrażenie jesteś w stanie zrobić tylko raz. W związku z tym oprócz dobrej treści warto również dobrze opisać artykuł poprzez parametry SEO. Dla przykładu spójrz na oba opisy poniżej:

dlaczego startup upadadlaczego startup upada złe seo

Który opis bardziej Cię zachęca do kliknięcia i przeczytania treści, która się tam znajduje? Myślę, że odpowiedź już znasz 🙂

Jak przystosować bloga do SEO?

Technik i metod jest wiele, ale w tym wpisie zajmiemy się najprostszą metodą. Jeśli masz bloga na WordPressie, wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę WordPress SEO by Yoast. Po zainstalowaniu potrzebnej wtyczki należy ją włączyć, a następnie najlepiej przejść po kolei przez wszystkie kroki konfiguracyjne poprzez kliknięcie w “otwórz kreator konfiguracji”. Po przejściu przez konfigurator mamy już skonfigurowaną wtyczkę w podstawowym zakresie. Oczywiście w każdej chwili masz możliwość zmiany swoich danych w panelu (bardziej zaawansowanych użytkowników odsyłam do wpisu na blogu wpzen). Podstawowa wersja wtyczki w zupełności na sam początek wystarczy. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych opcji to możesz rozważyć zakup wtyczki w wersji premium (koszt 69$).

Możliwości wtyczki SEO by Yoast

Przejdźmy zatem do możliwości opisywanej wtyczki:

 1. Ocena czytelności wpisu – w tym miejscu znajdziesz wskazówki na temat Twojego artykułu. Czasem wystarczy poprawić szczegóły, aby wpis był bardziej czytelny. Mam tu na myśli np. rozdzielenie tekstu na akapity czy też dołączenie nagłówków w tekście.
 2. Fraza kluczowa – w tym miejscu określisz frazę kluczową dla swojego wpisu. Po określeniu konkretnej frazy (najlepiej związanej z tekstem) otrzymasz poniżej konkretne wskazówki –  co należy poprawić we wpisie, aby wyrażenie kluczowe było lepiej widziane przez samą wyszukiwarkę Google. Pamiętaj tylko o tym, że spełnianie na siłę wszystkich wskazówek mija się nieraz z celem, ponieważ wtedy sam artykuł może stracić merytoryczny tor. Popraw te rzeczy, które jesteś w stanie łatwo zrobić, a to i tak już będzie o wiele lepsze dla Twojego bloga.
 3. Widoczność w social media – ustawisz tutaj widoczność Twojego wpisu na Facebooku oraz Twitterze.
 4. Zaawansowane – te opcje można zostawić bez zmian, masz tutaj możliwość oznaczenia wpisu z parametrami noindex oraz nofollow.

Optymalizacja SEO dla startupu

Najłatwiej zobrazować to wszystko na jakimś konkretnym przykładzie. W związku z tym bierzemy na warsztat odpowiedni artykuł. W naszym przypadku będzie to temat związany stricte ze startupami, mianowicie – 20 powodów dlaczego startupy upadają Jak już mamy działającą wtyczkę to zjeżdżamy na sam dół artykułu i pod artykułem będzie sekcja “Yoast SEO”, gdzie zaczynamy naszą zabawę.

seo fraza kluczowa startup

Dla naszego wpisu wybraliśmy frazę kluczową “startup”. Po wpisaniu tej frazy otrzymaliśmy kilka wskazówek, w związku z tym poprawiliśmy sam link do artykułu oraz wyedytowaliśmy wygląd podstrony w wynikach wyszukiwania. Po kliknięciu właśnie w przycisk “Edytuj wygląd podstrony w wynikach wyszukiwania” masz możliwość ustawienia tytułu strony, slug’a (wyświetlanego linka w wyszukiwarce) oraz opisu.

W następnym kroku przejdź do zakładki społeczności i wyedytuj nagłówek i opisy dla konkretnych portali społecznościowych (Facebook i Twitter). Tutaj również ogranicza Cię tylko wyobraźnia, ponieważ te opisy mogą być zupełnie różne niż dla wyszukiwarki.

seo społeczności

Dodatkowo możesz również wrzucić indywidualną grafikę dla tych kanałów społecznościowych. Spowoduje to wtedy, że jeśli ktoś udostępni link do artykułu na Facebooku to będzie miał inną grafikę niż na Twitterze. Natomiast w pozostałych mediach jeśli ktoś udostępni link do Twojego artykułu to automatycznie wczyta główny obrazek z wpisu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być bardziej kreatywni. Oczywiście jeśli nie masz czasu i pomysłu to pozostaw te ustawienia puste, ponieważ nie ma nic gorszego niż zmienianie czegoś na siłę.

Tak przygotowany wpis można publikować i tylko czekać na efekty. Ważną kwestią jest też to, że takie same ustawienia seo możesz zastosować do swoich podstron oraz kategorii.

Wady wtyczki

Właściwie na sam początek jedyną wadą jaką można zauważyć jest brak wsparcia dla języka polskiego. Przez co niestety wtyczka nieraz nie uwzględnia polskich odmian wyrażeń. Nie jest to duży problem, więc da się z tym żyć, tylko trzeba o tym pamiętać i czasem warto uzupełniać z wyczuciem niż sugerować się sztywno do podpowiedzi jakie nam sugeruje wtyczka.

Kilka słów na koniec

Dzięki powyższej wtyczce Twój blog będzie dobrze przygotowany dla wyszukiwarek. Efekty może nie będą od razu jakieś spektakularne , ale jeśli będziesz pamiętać o podstawowych zasadach przy dodawaniu kolejnych wpisów na bloga to na pewno Twój blog na tym zyska, a słupki statystyk Twoich odwiedzin powinny sukcesywnie rosnąć w górę.

 • Dziękuję! Prosto i na temat! SEO to aktualnie coś, czym próbuję się bardziej zająć na swoim blogu. Idzie mi baaardzo wolno, a tu widzę, że nie taki diabeł straszny 🙂 Do dzieła więc 🙂

 • Pani Kierowniczka

  Korzystam z tej wtyczki na swoim blogu i potwierdzam, że sprawdza się doskonale! Znam trochę SEO od strony służbowej i zawsze uważałam je za czarną magię, dzięki Yoast zmieniłam zdanie!

 • Jedna z najlepszych wtyczek, na pewno z kategorii must have!

 • Alicji pisanie

  Ja to w ogóle jestem zieolona jeśl chodzi o SEO. Zamierzam się tym zając w końcu na poważnie, ale tak trochę to oddalam w czasie, bo wydaje mi się to za ciężkie ;p

  • Marzena WM

   Zawsze coś na początku wydaje się trudne 😉

   • Alicji pisanie

    Racja. Jak zakładałam bloga to nie miałam pojęcia jak wrzucić inny szablon… siedziałam kilka godzin nad tym wszystkim nim opublikowałam pierwszy post. Dlatego wiem, że wystarczy do tego przysiąść i porządnie popracować, a pewnie skończy się tak samo jak z szablonem, że w końcu się tego nauczę.

    • Marzena WM

     Na pewno, dasz radę 🙂

 • follow creativity now

  Ach to mistyczne SEO, niby wiem o co kaman, ale mam wrażenie, z ogarnięcie wszystkiego zajmuje więcej czasu nie samo pisanie postów 🙂 Na pewno ciekawa i przydatna wtyczka. Ja jestem na bloggerze i będę musiała poszukać coś odpowiedniego pod ten system 🙂

 • mamy wtyczkę. Niestety nigdy nie udało nam sie zapalic zielonej lampki. Niektóre wpisy straciłyby na naturalności jakby zastosować się do wszystkich wskazówek.

  • Marzena WM

   Naprawdę nigdy? :zdziwiony: 🙂

 • Mam tą wtyczkę i jestem bardzo zadowolona 🙂 Jest łatwa w obsłudze i każdy sobie z nią poradzi 🙂

 • Kompletnie się na tym nie znam, ale wpis podrzucę mężowi, pewnie skorzysta z tej wiedzy. 🙂
  Bookendorfina

 • Jak już zrobię porządek z moim wordpressem, to na pewno sobie taką sprawię 😉

 • A jak się nie wordpressa, tylko blogspot, to nie ma się też takiej wtyczki :(. Niestety mam negatywne doświadczenia z WordPress (w pracy, nie na blogu) i nie bardzo chcę się przenosić. Nie znasz jakiejś wtyczki SEO na blogspota?

 • od jakiegoś czasu w końcu się za to zabrałam i poprawiam 🙂 a teraz czekam na efekty ! pozdrawiam !

 • Oj tak, Yoast i wszystko na zielono. Korzystam od dawna i faktycznie brakuje poprawienia lokalizacji – w końcu fleksja to podstawa w naszym języku i spokojnie jakiś artykuł powinien „zaświecić na zielono”, ale nie „słowo kluczowe występuje tylko 0.3%, czyli x razy, to za mało.”…

 • Klinika Zdrowego Jedzenia

  Dzięki za ten wpis! Wreszcie to zrobiłam, zainstalowałam wtyczkę i będę działać dalej w kwestii SEO 😉

 • Kasia

  Dziękuję Ci za ten artykuł. Nareszcie ktoś mi to prosto wytłumaczył ?