Wprowadzenie produktu na rynek – dlaczego tak łatwo o porażkę?


Szacuje się, że nowe produkty okazują się porażką w połowie przypadków. Inne szacunki mówią, że dzieje się tak nawet w 95% przypadkach w USA i 90% w Europie. Dlaczego? Otóż o niepowodzeniu decyduje wiele czynników, zaczynając od złego zinterpretowania badań rynkowych, a kończąc na chociażby źle dobranej cenie. O tym jak tworzyć produkty – tworzyć czy kopiować pomysły dowiesz się tutaj. Natomiast dziś przyjrzymy się problemom związanym z porażką nowego produktu.

Stworzenie nowego produktu może być łatwe, ale to dopiero sukces rynkowy produktu daje pełną satysfakcję. Oto kilka czynników:

 • przeszacowana wielkość rynku
 • wysokie koszty prac rozwojowych
 • zignorowanie lub całkowicie źle zinterpretowane badania rynkowe
 • słaby projekt
 • nieodpowiednie parametry
 • niewłaściwa reklama lub cena
 • złe pozycjonowanie produktu
 • niewystarczające wsparcie dystrybucji
 • zdecydowana odpowiedź konkurentów

Jak widzisz jest tego wiele, a jednocześnie nie na wszystko mamy wpływ. Aby wprowadzić z powodzeniem produkt na rynek będziesz potrzebować dużej determinacji.

To dopiero początek

Niestety zła wiadomość jest taka, że wyżej wymienione problemy to nie wszystko z czym przyjdzie Ci się zmierzyć. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

początek drogi - porażka produktu

Brak przełomowych pomysłów. Nie oszukujmy się – ciężko wymyślić koło na nowo. W pewnych grupach produktowych (takich jak np. stal) bardzo ciężko o innowacje lub o nowe ulepszenia.

Fragmentacja rynków. Niestety rynek również zaczyna się bardzo specjalizować, przez co firmy muszą kierować swoje produkty do mniejszych segmentów rynkowych. Może to wiązać się z niższą sprzedażą i zyskiem.

Ograniczenia społeczne, gospodarcze oraz regulacyjne. Pamiętaj również o tym, że nowe produkty powinny spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Jeśli wypuszczasz produkt na rynki zagraniczne, to pamiętaj o przyzwyczajeniach oraz o znaczeniach różnych kolorów, symboli oraz nazw. Twój produkt powinien wytrzymać trudne czasy w gospodarce.

monetyKoszt prac rozwojowych. Niestety wygenerowanie wielu pomysłów i wybranie z nich tego jednego, który jest wart puszczenia na rynek generuje spore koszty. W skład tych kosztów wchodzą zarówno badania i rozwój, jak i produkcja oraz marketing. Planując nowy produkt musisz mieć to na uwadze.

Brak kapitału. Niektóre firmy mają wiele dobrych pomysłów, niestety nie są w stanie zorganizować kapitału na badania i rozwój nowych produktów lub usług. Niestety uniemożliwia to uruchomienie projektu.

Wymóg skróconego cyklu rozwojowego. Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu. W związku z tym firmy muszą się uczyć skracać czas prac rozwojowych za pomocą nowych technologii, partnerów strategicznych, testów koncepcji czy pracy z Klientem już na wczesnym etapie.

Zły moment wprowadzenia na rynek. Nowe produkty często pojawiają się za późno lub za wcześnie na rynku. Pamiętaj o tym, że jeśli Twój produkt jest pierwszy w danym segmencie to będzie trzeba włożyć dużo pracy w edukację Twoich odbiorców. Jeśli zrobisz to zbyt wolno, konkurencja może Cię wyprzedzić.

Krótszy cykl życia produktów. Konkurencja szybko kopiuje pomysły i produkty które odnoszą sukces. Warto, wiec mieć plan B lub dobrze rozpisany plan rozwoju produktu, który będzie podnosił poprzeczkę i jakość samego towaru.

Wsparcie organizacyjne. Zadbaj o to, aby nowy produkt otrzymał odpowiednie wsparcie od organizacji. Niestety często jest tak, że nowy produkt nie pasuje do kultury organizacyjnej przez co spotyka się z brakiem zrozumienia i nie otrzymuje niezbędnego wsparcia.

porażka stres

Podsumowanie

Porażka jest jednak integralnym elementem procesu wprowadzenia nowego produktu lub usługi na rynek. Prawdziwie innowacyjne firmy akceptują porażkę jako coś, bez czego nie da się odnieść sukcesu. Organizacje powinny dać przyzwolenie na popełnianie błędów przez pracowników, ale oczywiście z tych błędów powinny być wyciągane wnioski wykorzystywane w dalszych pracach. Jeden z ekspertów z Doliny Krzemowej, Seth Godin, uważa, że “porażka to nie tylko nic złego, porażka to coś wręcz niezbędnego”. Przykładów na to jest bardzo wiele, chociażby sam Facebook nie był od razu wielkim portalem społecznościowym. W związku z tym traktuj porażkę jako naukę, wyciągaj z tego wnioski i idź dalej. To chyba najlepsza droga.

 • Kasia

  Ciekawy artykuł… Rzeczywiście w chwili obecnej ciężko wymyśleć coś nowego… Ale zawsze warto promować swój pomysł, może uda się usprawnić jakieś urządzenie? ☺

 • Sandra Nowicka-Nowak

  Bardzo cięzko teraz wybic się- wszystkiego mam wrażenie jest tak dużo! Począwszy od blogów po firmy produkcyjne. Chociaż znam jedną, dwie osoby, które są np monopolistami z danej dziedziny w Polsce. Ale to ogromne szczęscie i wyczucie rynku w dobrym momencie.

 • Daniel Siedlecki

  Zgadza się. Żeby wywołać przełom, potrzebny jest dobry, najlepiej oryginalny produkt i usługa, ale żeby zadziałało, potrzebna jest cierpliwość i odporność na porażki. Duże wydatki na marketing? Normalka, konkurencja nie śpi, a w wypadku nowych produktów i usług dochodzą jeszcze koszty wzbudzania świadomości usługi w mediach. Tylko że ten rodzaj porażki chętniej nazywam wiedzą i inwestowanie w nią zwraca się po pewnym czasie. A kto nie próbuje, ten traci 🙂

  • Marzena WM

   Tak jest, próbować trzeba 🙂

 • Ann

  Ciekawy tekst. Mam wrażenie, że teraz jest dostępne praktycznie wszystko i bardzo trudno znaleźć niszę.

  • Marzena WM

   Na pewno jeszcze nie wszystko jest dostępne 😉

 • Bardzo przydatny artykuł. Dzięki

 • Ciekawy artykuł. Nie zawsze to, co nam się wydaje wow, będzie tak odebrane. Dlatego warto robić swoje i w to inwestować. Bez reklamy raczej nie da się w obecnych czasach.

 • Ciekawa analiza tematu. Generalnie to warto przede wszystkim budować wizerunek firmy, bo ludzie nie koniecznie kupują to co najlepsze, prędzej kupią od kogoś kogo faktycznie lubią.

 • Danuta Brzezińska

  No właśnie się przymierzam, aż się boję.

 • No niestety, produkt może nie wypalić na każdym etapie, ale tylko ten, kto próbuje przekona się o tym. Czytałem gdzieś ostatnio o teorii, której nazwy teraz nie pamiętam, a która zakłada właśnie częste próbowanie wprowadzania na rynek nowych (przemyślanych) produktów, bo doświadczenie w końcu pomoże któremuś z nich przebić się.

 • Zagrożeń jest wiele, nie zawsze wszystkie uda się w odpowiednim czasie przewidzieć, warto postawić na bieżącą aktualizację planów i ich efektywność. 🙂
  Bookendorfina

 • Jest wiele czynników, bez których nie odniesiemy sukcesu. Interesujący mógłby być wpis o tym, jak sobie poradzić z porażką, jeśli już nam się powinęła noga.

  • Marzena WM

   Dzięki za pomysł na wpis 🙂

 • Jest wiele czynników, bez których nie odniesiemy sukcesu. Interesujący mógłby być wpis o tym, jak sobie poradzić z porażką, jeśli już nam się powinęła noga.

 • Porażka mówi nam o rzeczach, które są nieskuteczne w naszym działaniu – dlatego trzeba wyciągać z niej wnioski i iść dalej!

 • Bardzo pomocny wpis, szczególnie, że jestem na etapie planowania otwarcia działalności i wszystko sobie rozpisuję. Na pewno wezmę pod uwagę Twoje wskazówki 🙂

  • Marzena WM

   Powodzenia z działalnością i cieszę się, że wpis jest pomocny 🙂