Zarządzanie zmianą – 6 praktycznych porad


Temat zarządzania zmianą jest bardzo obszerny , powstało wiele książek opisujących teorię i praktykę wprowadzania zmian w organizacji — poniżej kilka wartościowych przykładów:

Dokładny opis zagadnienia wykracza daleko poza treść tego wpisu, dlatego poniżej przedstawiam kilka praktycznych porad jak wprowadzać zmiany w Twojej firmie.

1. Niektórzy ludzie odruchowo reagują negatywnie na „importowane/narzucane” rozwiązania – włączaj ludzi w proces podejmowania decyzji , niech poczują się częścią procesu, wtedy dużo łatwiej będzie wdrożyć zmianę.

2. Niewiedza głównym wrogiem zmian – komunikuj nie tylko samą zmianę ale także jej powody , szanse i zagrożenia. Pokaż że podjąłeś decyzje świadomie znając jej wszystkie potencjalne konsekwencje.

3.Celebruj małe zwycięstwa – doceniaj nawet najmniejszy sukces w drodze do celu. Każdy zrealizowany cel buduje morale w zespole. Wystarczy że zorganizujesz 15’minutowe spotkanie zespołu na którym pochwalisz zakończony etap prac i kupisz pizze.

celebruj zwyciestwa

4.Pokaż jak osiągnąć cel – strach przed zmianą często wynika z braku wiedzy lub umiejętności do jej przeprowadzenia (faktycznego lub urojonego). Dlatego warto pokazać pracownikowi dokładną drogę do celu i wyposażyć go w odpowiednie narzędzia systemowe i decyzyjne.

5.Zmień środowisko – gdy wprowadzamy duże zmiany w organizacji warto zastanowić się nad zmianą środowiska otaczającego. Łatwiej się wtedy pozbyć starych złych nawyków. Przykład zmian: biuro, system informatyczny, struktura organizacyjna itp..

6.Bądź otwarty na uwagi – stwórz łatwą drogę zgłaszania uwag i klimat w którym pracownicy nie będą bali się ich zgłaszać. Gdy już dostaniesz uwagę odpowiedz na nią cierpliwie nawet jeśli jest bzdurna 🙂 Ciekawą praktyką jest zbieranie uwag i publikowanie odpowiedzi dla wszystkich członków zespołu.

 • Punkt 3 w punkt! Małe zwycięstwa potrafią unieść nas na skrzydłach, pomóc w oswojeniu zmiany, w akceptacji nadchodzących zadań. A otwartość na uwagi równie ważna – trzeba zbudować takie środowisko, w którym różne od naszych zdania nie będą odrzucane.
  Sam temat zarządzania zmianą jest bardzo obszerny, ale w tych kilku punktach udało się zawrzeć esencję 🙂

 • Krzysztof Szachogłuchowicz

  Zgadzam się co do pkt 5. W moim przypadku zmiana środowiska często zapoczątkowywała duże zmiany.

 • Love life

  Zgadzam się, co do wszystkich punktów. Fajnie, że ta wiedza została zebrana przdstawiona w ten sposób. Krótko, zwięzle i na temat.

 • Wszystkie zaproponowane elementy składają się na kolejne sukcesy. 🙂
  Bookendorfina

 • Ta celebracja małych zwycięstw jest bardzo ważna, bo pozwala wytrwać w postanowieniach!

 • To prawda, że wiele osób nawet na wspomnienie o zmianie dostaje gęsiej skórki, albo reaguje wręcz agresją.

 • Klaudia Kałążna

  Temat wprowadzania zmian jest mi niesamowicie bliski! Myślę, że punkt: „Celebruj małe zwycięstwa” jest niesamowicie ważny i bardzo często o nim zapominamy. Znam osobiście ludzi, którzy ciągle wytykają innym to, że nie osiągają wystarczająco wielkich celów. Co gorsza, sami nie potrafią docenić swoich małych kroków. Bardzo staram się nieść w świat ideę nagradzania się za każdy, nawet najmniejszy sukces, bo sama przerobiłam na sobie to, że ignorowałam latami małe zwycięstwa. I widzę różnicę, gdy zaczęłam się doceniać!

  • Marzena WM

   Bardzo dobre podejście 🙂

 • Zaskoczył mnie punkt o zmianie środowiska, ale jak się zastanowią, jest to oczywista oczywistość. Stare nawyki uruchamiają się pod wpływem wyzwalaczy a te często tkwią w danym miejscu. Nie wiem, dlaczego nigdy o tym nie myślałam w kontekście organizacji, nawet po lekturze Duhigga.

 • Ach, to wszystko mi się sprowadza do empatii w biznesie, której jest mało. Nie wierze w rozwarstwienie człowieka na dom i pracę, jeśli chodzi o wartości.

  Dlatego to, w co wierzę to rozwój osobisty i jako dodatek kompetencje twarde. Organizacje potrzebuja ludzi, nie robotów. Roboty nie sa kreatywne. Czy się mylę? 🙂

 • Anna Żak-Jegła

  Chyba czas polubić się ze zmianami 🙂 http://mish-mash-by-anula.blogspot.com/

  • Marzena WM

   Na pewno 😉 tym bardziej, że czasem są konieczne.

 • Anna Kot

  dobre rady! 🙂

 • Sama wiem, że przerabianie punkt po punkcie tej listy, jest pewnym wyzwaniem, ale kiedy powiedziało się A, o dziwo B przychodzi łatwiej:) teraz pędzę jak lokomotywa i skupiam się na celu

 • Zwłaszcza ta ostatnia porada jest bardzo istotna

 • Sylwia

  Dobry tekst 🙂

 • Qursantka

  Bardzo lubię zmiany – to część naszego rozwoju 🙂

  • Marzena WM

   Zgadza się 🙂