10 zasad pracy zdalnej – jak efektywnie pracować zdalnie?


praca zdalna gdzie najlepiej?Praca zdalna staje się coraz bardziej popularniejsza, ponieważ ma wiele zalet. Wiele małych i dużych przedsiębiorstw zdaje się to dostrzegać. Jest to również spora szansa dla osób niepełnosprawnych, które dzięki temu mogą się spełniać zawodowo. Jednak, aby praca ta była skuteczna należy pamiętać o dobrych zasadach i nawykach. Dzięki temu nasza praca będzie bardziej wydajna i przyjemniejsza.

Według badań IDC przeprowadzonych w 2016 roku, aż ponad trzy czwarte dużych firm w Europie oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. W Polsce ten wskaźnik osiągnął ok. 45%, ale wszystko wskazuje na to, że z roku na rok będzie coraz wyższy. Jeśli właśnie znalazłeś się w gronie szczęśliwców, którzy będą pracować zdalnie to na pewno się cieszysz. Koniec z dojazdami do biura, praca na “swoim” i po swojemu, w swojej strefie komfortu –  nic tylko swoboda i bardzo dużo wolnego czasu! Oczywiście praca zdalna daje mnóstwo nowych możliwości. Jednak, żeby wszystko tak pięknie wyglądało musisz się nauczyć kilku ważnych zasad. Poniżej przedstawiam niektóre z nich.

1. Zapomnij o pracy zdalnej w piżamie!

Praca w domu ma wiele pokus, jedną z nich jest właśnie taka, że wstajesz z łóżka i odpalasz komputer, aby rozpocząć pracę (lub co gorsza zostajesz w łóżku i odpalasz laptopa ;)). Niestety praca w piżamie nie sprzyja produktywności, ponieważ w efekcie jesteśmy rozleniwieni i gorzej ogarnąć wszelkie sprawy. Najlepiej daj sobie limit czasowy, np. o 8:00 jestem w pracy już po śniadaniu, ubraniu itd. Praca to praca, więc warto ją traktować poważnie.

2. Nie jedz posiłków w miejscu pracy

Kolejną pokusą jest jedzenie przy biurku i podczas pracy. Jest to bardzo złe z dwóch powodów. Po 1 popadasz w wir “pracy non stop” ( o tym będzie jeszcze mowa), a drugi powód jest taki, że nie robisz sobie przerw. Pracując głównie przy komputerze musisz pamiętać o przerwach. Twój organizm będzie Ci naprawdę za to wdzięczny. Również gdy jesz w spokoju i z dala od miejsca pracy jesteś w stanie się wyciszyć i zrelaksować.

3. Własna przestrzeń do pracy

Jeśli wydaje Ci się, że praca gdziekolwiek i jakkolwiek będzie efektywna to się mylisz. Najlepiej jeśli przeznaczysz na to jakiś kącik, gdzie postawisz wszystkie swoje najważniejsze narzędzia do pracy. Dodatkowo przygotuj sobie wygodne krzesło i biurko i możesz zaczynać. Jeśli masz możliwość to dobrym rozwiązaniem jest również wyznaczenie pomieszczenia do pracy. W pogotowiu możesz mieć również stopery lub słuchawki na wypadek gdyby sąsiedzi mocno hałasowali (np. robili całodniową imprezę ;)).

Na dłuższą metę nie jest też dobrze pracować np w łóżku czy na kanapie, ponieważ Twój organizm będzie kojarzył te miejsca jako miejsca do pracy, a nie miejsca odpoczynku. Najlepiej te warstwy oddzielić grubą kreską i zachować odpowiedni balans.

4. Określ ramy czasowe Twojej pracy

Praca zdalna nastawiona na efekt, a nie na liczbę spędzonego czasu da Ci znacznie więcej satysfakcji. W związku z tym jeśli chcesz pracować efektywnie, trzymaj się raczej tych samych godzin pracy. Twój mózg się przestawi i będzie wiedział, że w tym okresie dnia ma za zadanie “być w pracy”. Ramy czasowe również pozwalają na pewne narzucenie tempa pracy. Jeśli pracujesz w trybie 8-godzinnym to pracuj 8 godzin, a nie więcej. Wtedy mózg “wie”, że ma ograniczoną ilość czasu na wykonanie jakiegoś zadania.

5. Dobre narzędzia pracy

Zadbaj o to, aby Twoje narzędzia do pracy były dobrej jakości. Wiele firm zatrudniając pracownika zdalnego zapewnia służbowego laptopa lub w przypadku używania sprzętu domowego zazwyczaj pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Zadbaj również o to, aby mieć dobrej jakości połączenie internetowe oraz samą wygodę pracy – odpowiednio dobrane krzesło, biurko oraz oświetlenie. Komfort Twojej pracy będzie wpływać na jej efektywność.

praca zdalna w kawiarni

6. Nie zapominaj o regularnych przerwach

Pracując zdalnie również masz prawo do przerw. Oczywiście nie nadużywaj tego za bardzo do celów prywatnych. Oprócz przerw na jedzenie, pamiętaj aby co jakiś czas wstać na chwilę od biurka i się trochę rozruszać lub chociażby iść i zrobić sobie herbatę. Jeśli w pracy wybitnie Ci nie idzie zawsze możesz się wybrać na krótki, relaksujący spacer.

7. Skoncentruj się na zadaniach i nie rozpraszaj!

W związku z tym, że w domu czujemy się bezpieczniej i nikt nie zagląda nam przez ramię, możemy ulec różnym rozpraszaczom. Jeśli chcesz zachować balans to wyłącz wszystko co może Cię rozpraszać: wszelakie social media, najczęściej odwiedzane strony itd. (jest sporo narzędzi, które Cię w tym wspomogą, chociażby wtyczka do Chrome – Stay Focused). Jeśli nie potrzebujesz telefonu przy pracy zdalnej to również warto go wyciszyć. Dodatkowo można w tle puścić sobie jakąś delikatną muzyczkę, aby się przyjemniej pracowało.

8. Zachowaj równowagę (work – life balance)

Kiedy pracujesz – pracuj. Kiedy odpoczywasz – odpoczywaj. Niestety przy pracy zdalnej ta granica często się zaciera, więc warto o tym pamiętać. Jeśli określisz sobie ramy czasowe, to powinno to wyjść Ci na dobre, a Twoje życie prywatne powinno na tym również zyskać. Jeśli Twoja praca zdalna jest głównie przy komputerze to zadbaj również o ruch po godzinach pracy. Bardzo pomocny będzie tutaj basen, rower czy też bieganie. Słynne chińskie przysłowie mówi “Kto nie umie odpoczywać, nie umie też pracować” – warto to zapamiętać.

9. Podważaj swój status quo

Jeśli masz możliwość to od czasu do czasu zmieniaj swoje miejsce pracy. Czasem może również pomóc praca na stojąco lub przestawienie biurka w inne miejsce. Pomyśl o tym, aby chociaż raz w tygodniu wyjść pracować do kawiarni lub skorzystaj z coworkingu. Dzięki temu możesz nawiązać nowe znajomości oraz skorzystać z tych wszystkich możliwości jakie daje praca zdalna. Wychodząc poza swoją strefę komfortu potencjalnie zwiększasz swoje szanse na efektywność pracy.

10. Dbaj o aktywność fizyczną

Po ciężkim dniu pracy nie ma nic lepszego niż aktywność fizyczna. Dzięki temu uwalniasz stres oraz możesz zresetować swój organizm przed kolejnym dniem pracy. Zadbaj o swoje ciało, a na pewno Ci się odwdzięczy. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na siłownię czy też basen skorzystaj z alternatywnych możliwości jak bieganie czy też jazda na rowerze. Możesz również zakupić sobie jakieś drobne przyrządy do domu i ćwiczyć w domu. Chociażby 30 minut dziennie na pewno poprawi Twoje samopoczucie.

Pracujesz zdalnie? W domu lub na mieście? A może podróżujesz i pracujesz zdalnie z różnych miejsc? Daj znać w komentarzach co robisz, by Twoja praca zdalna była jak najbardziej efektywna.