Co kryje się za problemami ze snem?

Bezsenność to problem dotykający coraz więcej osób. Polega nie tylko na kłopotach z zaśnięciem. Do bezsenności zalicza się także częste wybudzanie w nocy. Pytanie o to co powoduje bezsenność jest jednym z częściej zadawanych. Okazuje się, że przyczyny bezsenności mogą być bardzo różne. Bez względu na powód problemu nie należy lekceważyć ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Kto narażony jest na zaburzenia snu?

Okazuje się, że zaburzenia snu to problem, który może dotknąć każdego z nas bez względu na to ile mamy lat, a także jaka jest nasza płeć. Wskazać można jednak czynniki, które zwiększają ryzyko bezsenności. Tym, co powoduje bezsenność są:

• nadmierny hałas;
• wysokie temperatury;
• zmiana strefy czasowej;
• długie oglądanie telewizji przed pójściem spać.

Na bezsenność bardziej narażone są kobiety wchodzące w okres przekwitania, a także osoby pracujące w trybie zmianowym. Jest to też częsty problem osób w wieku podeszłym – wraz z wiekiem nasze zapotrzebowanie na sen spada. Warto pamiętać, że często przyczyna bezsenności jest naprawdę prozaiczna. Może to być po prostu niewygodny materac czy zbyt szorstka pościel.

Czy tym, co powoduje bezsenność są zaburzenia wydzielania melatoniny?

Melatonina to hormon wytwarzany przez znajdującą się w naszym mózgu szyszynkę. To ona odpowiada za regulację zegara biologicznego, wpływając na nasz rytm snu i czuwania. W ciągu dnia nie dochodzi do jej wytwarzania, produkcja ma miejsce w nocy. Im jednak jesteśmy starsi, tym melatoniny jest mniej. To właśnie dlatego osoby w podeszłym wieku zaczynają uskarżać się na problemy ze snem. Warto pamiętać, że zaburzenie wydzielania melatoniny ma miejsce także wtedy, kiedy żyjemy w nieustannym stresie bądź prowadzimy nieregularny tryb życia.

Jak stres wpływa na problemy ze snem?

Tym, co często powoduje problemy ze snem jest po prostu stres. Kiedy denerwujemy się utratą pracy, kłopotami finansowymi czy trudnościami dzieci w szkole, jest nam trudno zasnąć. W takich sytuacjach warto wspomóc się wyciszającymi herbatkami ziołowymi. Jeśli nie pomogą, można udać się do psychologa.

Bezsenność to problem, którego nie należy lekceważyć. Dotknąć może każdego. Na szczęście dzisiaj w wielu wypadkach można sobie z nią poradzić.