Czy murowanie na kleju jest efektywne?

W branży budowlanej stosuje się różne rodzaje materiałów, które mają za zadanie spoić elementy docelowe. Najbardziej powszechne są tradycyjne zaprawy, których używa się na większości placów budów. Występują w różnych wariantach dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb, jednak nie jest to jedyna możliwość. Istnieje też opcja, taka jak murowanie na kleju. Specjalne kleje do murowania mają nieco inny skład niż zwykłe zaprawy i stanowią alternatywę, której jednak nie zawsze wykorzystuje się zamiennie. Ich wykorzystanie jest ograniczone ze względu na ich strukturę.

Murowanie na kleju – kiedy można je wykorzystać?

Przeciętny klej do murowania to zaprawa dopasowana do cienkich spoin. Dzięki temu jest z chęcią wykorzystywana do klejenia bloczków z popularnego betonu komórkowego lub do pustaków szlifowanych. To właśnie wpływa na fakt, że użycie kleju jest ograniczone w kontekście klejenia wszystkich wyrobów ceramicznych. Klej można też dobrze wykorzystać jako element uzupełniający wszelkie braki tam, gdzie brakuje zwykłej zaprawy. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie zaprawa jest podstawowym budulcem. Ze względu na parametry kleju jest on przeznaczony do ścian jednowarstwowych, których odznacza się wystarczająco dobrą wytrzymałością. Zazwyczaj pierwszą warstwę pustaków kładzie się na tradycyjnej zaprawie murarskiej. Więcej informacji pod adresem https://tosieklei.pl/murowanie-z-klejem-soudabond/.

Do innych zalet kleju murarskiego należy to, że zużywa się go stosunkowo niewiele. Otrzymane wiązania są na tyle mocne, że warstwa kleju jest cienka, a pomimo to uzyskuje on dobrą wytrzymałość. Walory ekonomiczne to jednak niejedyna zaleta. Dodatkowo kleje charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi, co jest ważne dla standardów obowiązujących w dzisiejszym budownictwie. Mostki termiczne na ścianach wymurowanych z pomocą kleju właściwie nie występują lub są zminimalizowane. Sama cena kleju również jest bardzo atrakcyjna dla klientów, co ma niemałe znaczenie, biorąc pod uwagę ilość zapraw, które potrzeba na cały budynek.