Czy silikonowanie okien jest konieczne?

Realizując remont lub budując dom często można zapomnieć o istotnych szczegółach, lub wyjść z założenia, że nie są aż tak istotne, więc można je pominąć. Niestety jeśli chodzi o silikonowanie okna jest to ogromny błąd, gdyż pomimo że nie jest to czynność najbardziej spektakularna spośród wszystkich prac budowlanych, to jest to niezwykle istotne. Przyjmuje się, że jest to czynność niezbędna, jeśli chce się zachować wysokie standardy termoizolacyjne, a także uniknąć dostawania się do domu wilgoci. Ponadto jest to ważne, w kontekście trwałości samego okna.

Co daje silikonowanie okna?

Dzięki silikonowaniu okien przede wszystkim osiąga się pełną szczelność. Nie ma takiej możliwości, by osiągnąć to bez uszczelnienia w postaci silikonu. Pełni on funkcję uszczelki i szczelnie wypełnia wszystkie nieszczelności, przez której do wnętrza budynku wpada zimne powietrze. Jeśli okno pozostanie nieszczelne, pomimo że tego nie czuć, można stracić na termoizolacyjności budynku bardzo wiele. Według specjalistów przekłada się to na bardzo istotne kwoty w kontekście rachunków za ogrzewanie. Im więcej okien w budynku, tym bardziej trzeba zwracać uwagę na to, by okna były dobrze uszczelnione, zwłaszcza jeśli zajmują dużą powierzchnię i mają sporych rozmiarów framugi. Więcej o silikowaniu https://www.polubiszremont.pl/ekspresowe-silikonowanie-w-lazience/.

Jak uszczelnić okna?

Na rynku jest wiele produktów, dzięki którym można uszczelnić okna. Są to między innymi uszczelki, pianki i taśmy. Bardzo wygodne w stosowaniu są też silikony, których położenie jest dość proste, a wykazują się bardzo dobrą termoizolacyjnością. Ponadto łatwo je dopasować do kształtu okna, co sprawia, że wykończenie nie wymaga aż tak dużych nakładów pracy, jak dobieranie uszczelek odpowiednich rozmiarów. Silikony charakteryzują się również tym, że są trwałe i wykazują wystarczająco dobre właściwości termoizolacyjne przez wiele lat, co sprawia, że nie trzeba ponosić tak dużych kosztów remontu już po kilku latach. Sporą zaletą jest też fakt, że silikon dobrze się trzyma i nie ma kłopotu z jego odchodzeniem od powierzchni.