Czy warto wynająć grafika w abonamencie?


W wielu firmach w pewnym momencie rozwoju pojawia się problem potrzeby grafika. Niestety dość często zatrudnienie grafika mija się z celem, ponieważ jest to dość wysoki koszt. Do tego wszystkiego pojawia się problem z dostępnością takich osób na rynku. Dodatkowo musisz pamiętać o tym, że potrzebny będzie dobry komputer oraz licencje na oprogramowanie. Jak sobie z tym poradzić?

Grafik, grafikowi nierówny

Na pomoc przychodzi nam kilka rozwiązań. Pierwsze co możesz zrobić to poszukać jakiegoś grafika (najlepiej z miasta, w którym pracujesz, tak aby kontakt był w miarę łatwy) i dogadać się z nim w taki sposób, że zgłaszasz się wtedy kiedy tego potrzebujesz i zgodnie z Twoimi potrzebami otrzymujesz wycenę projektu. Jest to o tyle niebezpieczne rozwiązanie, że najlepiej zgłaszać zapotrzebowanie do grafika wcześniej. Może zdarzyć się taka sytuacja, że potrzebujesz coś na “już” a w tym momencie Twój grafik jest obłożony tyloma zadaniami, że nie jest w stanie wykonać Twojego zlecenia. Ewentualnie jakoś się napręży i zrobi, ale za większą stawkę. Wszystko zależy od specyfiki Twojej branży. Koszty przy wynajmie grafika na godziny w dużym mieście oscylują w granicach 150zł netto za godzinę pracy. Niestety dochodzi tutaj jeszcze jedna kwestia – mianowicie wybór grafika, nie często jest to łatwe zadanie. Dobrzy graficy często są obłożeni dość sporą ilością pracy i wykonanie u nich zleceń w krótkim terminie graniczy z cudem, natomiast początkujące osoby w branży nie są w stanie wszystkiego zrobić, oczywiście zdarzają się wyjątki, ale trzeba dobrze trafić.

Zalety
+ brak kosztów stanowiska pracy i pracownika
+ brak kosztów licencji programów graficznych
+ outsourcing usług
+ możliwość współpracy zarówno przy krótkich jak i dłuższych projektach

Wady
– wysoki koszt
– trudność w znalezieniu dobrego grafika
– słaba dostępność czasowa

A może abonament?

Drugim rozwiązaniem jest abonament graficzny w jakiejś agencji lub również u grafika. To rozwiązanie polecam raczej w branżach gdzie potrzebna jest co miesiąc jakaś grafika, ponieważ często będzie trzeba podpisać umowę na określony czas i wiąże się to z tym, że jeśli nie wykorzystamy danego pakietu to zazwyczaj przepada, a zapłacić abonament miesięczny musimy. Jeśli jednak wiesz, że co miesiąc będziesz potrzebować trochę grafik to jest to lepsze rozwiązanie niż zatrudnienie grafika. Koszty są wtedy mniejsze, gdyż odchodzą koszty związane z stanowiskiem pracy oraz wszelkich licencji na programy. Dodatkowo co miesiąc będziesz mieć fakturę, którą możesz wrzucić w koszty swojej firmy.

grafik grafikowi nie równy

Może jednak usługa?

Jak już jesteśmy przy abonamentach to na rynku mamy również dostępne usługi abonamentowe typu MyComfortDesign oraz DesignPickle. Usługi te oferują co miesięczną obsługę graficzną dla Twojej firmy w zamian za stałą miesięczną opłatą. Dużym plusem jest to, że usługę możesz sobie wliczyć w koszty prowadzenia swojej działalności oraz nie ponosisz dodatkowych kosztów takich jak: zakup oprogramowania, sprzęt, koszty pracownika. W ciągu miesiąca zgłaszasz zapotrzebowanie dla swoich produktów, a pracownicy wykonują je dla Ciebie. Jest to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm, które nie do końca wiedzą ile w ciągu miesiąca będą potrzebowały materiałów graficznych na własne potrzeby.

Zalety tego rozwiązania
+ brak kosztów stanowiska pracy i pracownika
+ brak kosztu licencji programów graficznych
+ outsourcing usług
+ możliwość doradztwa
+ stały koszt miesięczny (wiesz ile zapłacisz)
+ duży zakres możliwości

Wady
– nie zaleca się do projektów z bardzo krótkim czasem realizacji
– większość kontaktów odbywa się drogą mailową

Poniżej porównanie

ABONAMENT (np. MyComfortDesign) WYNAJEM NA GODZINYZATRUDNIENIE
zapotrzebowanie 30h / miesięcznie390 € (stała cena)4500zł netto (przy stawce 150zł netto)ok. 3600 – 4500 zł netto
zapotrzebowanie 50h / miesięcznie390 € (stała cena)7500zł netto (przy stawce 150zł netto)ok. 3600 – 4500 zł netto

Jak widzisz każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jeśli masz małe potrzeby, ale każdego miesiąca wiesz, że będziesz potrzebować materiałów graficznych to najlepszym rozwiązaniem wydaje się usługa abonamentowa. Jeśli Twoja firma się rozwinie to w każdym momencie możesz zrezygnować z abonamentu i zatrudnić grafika w pełnym wymiarze godzinowym.