Czym jest włókniak jamy ustnej i jak sobie z nim poradzić?

Włókniak jamy ustnej dotyka około 1-2% populacji i występuje zarówno u dorosłych mężczyzn, jak i kobiet. Włókniaki jamy ustnej są czasami określane jako włókniaki pourazowe. Termin „włókniak pourazowy” odnosi się do sytuacji, gdy osoba wielokrotnie gryzie lub podrażnia dotknięty obszar, aż konieczne staje się usuwanie włókniaków. Kiedy tak się dzieje konsekwentnie, włókniaki jamy ustnej za każdym razem stają się większe i bardziej kłopotliwe.

 

Po czym je rozpoznasz, zanim zdecydujesz się na usuwanie włókniaków?

Zazwyczaj są okrągłe lub owalne i mają średnicę od około 1 mm do 2 cm. Pacjent z włókniakami jamy ustnej zazwyczaj nie odczuwa objawów, ale ich posiadanie może być uciążliwe. Włókniaki jamy ustnej to po prostu masa tkanki łącznej, która jest podobna do tkanki bliznowatej i składa się z kolagenu. Mają różowy kolor, nie są zaraźliwe i są nieszkodliwe, chyba że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, w takim przypadku należy je usunąć.

 

Włókniaki jamy ustnej zwykle powstają w wyniku chronicznego podrażnienia, takiego jak: szorstki ząb ocierający się o dziąsła lub policzek, gryzienie wargi lub policzka i chroniczne podrażnienia powodowane przez protezy lub inne urządzenia dentystyczne.

Najczęstsze miejsca w jamie ustnej, w których mogą pojawić się włókniaki jamy ustnej, to: policzki (gdzie spotykają się górne i dolne zęby), boki języka, dziąsła i wewnętrzna strona dolnej wargi.

 

Włókniaki jamy ustnej: jak można się ich pozbyć?

Włókniaki jamy ustnej nie znikają same – dlatego jedyną opcją jest usuwanie włókniaków przez dentystę po przeszkoleniu chirurgicznym lub przez lekarza, chirurga jamy ustnej lub periodontologa. Tacy specjaliści mają doświadczenie i przeszkolenie w zakresie usuwania, diagnozowania i leczenia włókniaków jamy ustnej. Oceniają włókniaki jamy ustnej każdego pacjenta indywidualnie w celu określenia najlepszego leczenia. Dysponują technologią i wiedzą, która pomaga skutecznie usunąć włókniaka jamy ustnej. Ich wskaźniki sukcesu w tej małoinwazyjnej procedurze są bardzo wysokie.

Sprawdź na: https://royalderm.pl/