Gdzie uzyskać wsparcie przy zaburzeniach odżywiania?

Bulimia i anoreksja to poważne choroby, które dotykają głównie kobiety. Im bowiem najbardziej zależy na wyglądzie i szczupłej sylwetce. Gdzie można szukać pomocy, jeśli wśród osób bliskich jest ktoś z zaburzeniami żywienia?

Leczenie bulimii i anoreksji przez specjalistów

Zwykle problem jest na tyle poważny, że ciężko jest sobie z nim poradzić samodzielnie. Nawet najlepsze wsparcie rodziny i przyjaciół może okazać się niewystarczające, pomimo najszczerszych chęci. Zaburzenia odżywiania należy kojarzyć bowiem z innymi zaburzeniami, związanymi z psychiką. Dlatego właśnie leczenie bulimii oraz anoreksji powinno być prowadzone przy specjalistycznym wsparciu. Terapeuta musi pracować z osobą chorą przez dłuższy czas, aby ta potrafiła radzić sobie z trudnościami i nauczyła się żywić normalnie. Niekiedy trwa to miesiącami, a nawet latami.

W każdym mieście funkcjonują specjalistyczne ośrodki, które oferują leczenie bulimii i innych zaburzeń żywieniowych. Terapia połączona jest tam z wizytami u lekarzy specjalistów i dietetyka. Taka kompleksowa pomoc może okazać się nieoceniona. Jeśli dietetyk ułoży dobry program żywieniowy, a psycholog będzie stanowił wsparcie psychiczne, chory może wrócić na własne nogi już po kilku tygodniach takich spotkań.

Ośrodki terapeutyczne i wyjazdy

Niektórzy chcąc wyleczyć się z zaburzeń odżywiania takich jak bulimia i anoreksja, decydują się na zamknięcie na jakiś czas w specjalistycznym ośrodku, gdzie prowadzona jest terapia. Można też skusić się na kilkutygodniowy wyjazd, w trakcie którego odbywają się zajęcia z terapeutami, badania lekarskie, wizyty u dietetyka i zabiegi pielęgnacyjne dla ciała. Warte podkreślenia jest to, że takie zaburzenia dotykają zarówno ciała, jak i duszy. Tylko kompleksowa i złożona pomoc jest w stanie sprawić, że leczenie bulimii okaże się skuteczne. Niestety, takie leczenie nie jest refundowane w naszym kraju i chory sam musi je sfinansować. Jeśli nie stać go na taką pomoc, powinien udać się do ośrodka w swoim mieście i zdecydować na tradycyjną terapię.