Postęp technologiczny w ramach produkcji elementów z tworzyw sztucznych sprawia, że można tworzyć coraz dokładniejsze detale. Natomiast niezbędne są do tego odpowiednie formy do wtryskarek. To narzędzia, które pozwalają uzyskać określony kształt upłynnionego tworzywa sztucznego. Tylko precyzyjnie zaprojektowana forma będzie w stanie zapewnić stworzenie takich detali choćby z plastiku, które spełnią oczekiwania klientów. Proces produkcyjny przebiega w taki sposób, że w pierwszym etapie upłynnieniu poddawane są tworzywa. Następnie są one wtryskiwane do formy. W niej występuje proces stygnięcia. W ten sposób powstaje gotowy element ze sztucznych tworzyw.
Jakie są formy do wtryskarek?
W procesach produkcji można wykorzystywać różne formy do wtryskarek. Do między innymi wersja z jednym lub wieloma gniazdami. Z reguły pierwsza opcja jest wykorzystywana do tworzenia większych elementów. Natomiast przy produkcji mniejszych detali wykorzystywane są często formy z wieloma gniazdami. Przekłada się to przede wszystkim na wydajność całego procesu produkcyjnego. Na jakość wykonanych elementów wpływają przede wszystkim warunki, w których tworzone są konkretne elementy. Kluczowe znaczenie mają takie parametry jak temperatura tworzywa, ciśnienie wtryskiwania, czy czas trwania docisku. Odpowiedni system ustawiania wtryskarek pozwala zredukować ilość występujących wad. Znaczenie ma również temperatura, która może być uzyskana w formie wtryskowej.
Zimno-kanałowe i gorąco-kanałowe formy do wtryskarek?
Innym podziałem form stosowanych w produkcji materiałów z tworzyw sztucznych, jest ten na formy zimno-kanałowe i gorąco-kanałowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W przypadku form zimno-kanałowych występuje większe zużycie energii elektrycznej. Do obsługi całego procesu potrzeba więcej pracowników. Natomiast sama forma tego typu jest tańsza. Wersja gorąco-kanałowa jest bardziej opłacalna podczas użytkowania. Wprawdzie koszt zakupu jest większy, ale w procesie produkcyjnym można oszczędzić czas i energię.