Kołdry syntetyczne czy naturalne?

Producenci wprowadzili na rynek różne wersje pościeli, które można kupić, nie zastanawiając się nawet nad tym, z jakiego materiału zostały uszyte. Warto jednak trochę się nad tym pochylić, gdyż każda tkanina jest nieco inna i charakteryzuje się odmiennymi parametrami, które znacząco wpływają na użytkowanie. Kołdry mogą występować w wariancie wykonanym z materiałów syntetycznych, albo naturalnych, takich jak bawełna. Bardzo często stosuje się mieszanki, czyli tkaniny wykonane zarówno z tkanin naturalnych, jak i sztucznych. Warto wiedzieć, czym się one różnią.

Różnice pomiędzy materiałem sztucznym a naturalnym

Podstawowa różnica pomiędzy materiałami naturalnymi a sztucznymi jest taka, że te pierwsze zostały wykonane z półproduktów naturalnie występujących w przyrodzie. Kołdry wpływają na ich parametry i często uznawane są za lepsze od tych sztucznych. Nie jest to jednak jednoznaczne, gdyż materiały naturalne co prawda charakteryzują się tym, że są przyjemniejsze w dotyku i trwalsze, jednak nie dotyczy to wszystkich wyrobów. Aktualnie na rynku jest już tyle sztucznych i syntetycznych tkanin wysokiej jakości, że czasem trudno odróżnić tkaniny naturalne od sztucznych. Różnica może występować w tym, że wyroby wykonane z naturalnych tkanin mają lepsze właściwości termoizolacyjne, a także nieco lepiej przepuszczają wilgoć.

Jakie kołdry kupować?

Zaopatrując się w pościel, warto bazować na renomowanych producentach, którzy niezależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału wykonano produkt, zapewniają odpowiednio wysoką jakość. Pościel z naturalnych tkanin uznaje się za lepszą, jednak nie jest to zasadą, gdyż wersje wykonane ze sztucznych tkanin mogą charakteryzować się podobnym poziomem trwałości, a także komfortu użytkowania. Warto tylko zwrócić uwagę, by producent pościeli był dobrze sprawdzony, a wybrane do szycia tkaniny zostały dobrane także pod kątem tego, by nie uczulały. Renomowani producenci gwarantują, że takich problemów nie będzie nawet ze sztucznymi tkaninami.