Najlepsze narzędzia do e-mailingu (email marketingu)


narzędzia do emailinguNa rynku dostępnych jest dziesiątki narzędzi do e-mail marketingu i na pierwszy rzut oka trudno jest wybrać to, które będzie najlepsze dla naszych potrzeb. Oczywiście ze względu na ilość, nie ma możliwości przetestować wszystkich, postanowiłem więc porównać 3 usługi, które w moim odczuciu są najwygodniejsze w użyciu, rozsądne cenowo i często stosowane przez firmy w Polsce. Nie będę opisywał szczegółowo poszczególnych funkcjonalności, ponieważ można by napisać książkę na ten temat. Skupię się na ocenie (często subiektywnej) kluczowych funkcjonalności, ceny i prostoty użycia z perspektywy przedsiębiorcy z rynku MSP, który rozpoczyna swoją przygodę z email marketingiem.

Jakie jest więc najlepsze narzędzie do mailingu. W tym wpisie skupię się na porównaniu trzech usług:

Freshmail
Narzędzie do emailingu - FreshmailJeden ze zdecydowanie najlepszych produktów na rozpoczęcie przygody z email marketingiem. Bardzo przemyślany kreator kampanii ‘uczy’ użytkownika jak przygotować skuteczny mailing. Więc nawet jeśli to Twój “pierwszy raz” wystarczy, że obejrzysz krótki film instruktażowy, a sam Freshmail podpowie Ci kolejne kroki, które musisz wykonać aby Twoja kampania była dobrze przygotowana.
Warto wspomnieć tu o narzędziach : inspektor kodu, testy antyspamowe i inbox test. Dzięki nim w prosty sposób można sprawdzić czy przygotowana rzez nas wiadomość będzie się prawidłowo wyświetlać w różnych skrzynkach mailowych oraz czy nie będzie kwalifikowana jako spam.
Jeśli nie chcesz skorzystać z jednego ze 138 gotowych szablonów, bardzo przydatny będzie edytor, który umożliwia stworzenie własnego projektu ‘od zera’.  Jest prosty w obsłudze i umożliwia tworzenie naprawdę profesjonalnych szablonów. Co warte uwagi wszystkie gotowe szablony są przystosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych (RWD).

plusminus_plus piękne gotowe szablony email
plusminus_plus jeden z najlepszych kreatorów wiadomości na rynku
plusminus_plus ciekawy i pomocny blog + przydatne filmy instruktażowe
plusminus_plus rozbudowane API
plusminus_plus testy A/B
plusminus_plus inspektor kodu, testy antyspamowe, inbox  test
plusminus_plus darmowy do 500 kontaktów i 2000 wiadomości miesięcznie

plusminus_minus miejscami nadmierna prostota powoduje trudności z dostępem do zaawansowanych funkcji
plusminus_minus mało gotowych integracji z innymi systemami
plusminus_minus brak możliwości edycji kodu html w szablonach wzorcowych
plusminus_minus brak możliwości tworzenia landing page

MailChimp
MailChimp wyróżnia się największym darmowym planem spośród testowanych aplikacji: 2000 subskrybentów i 12000 maili miesięcznie to naprawdę duża liczba. Więc każda firma która rozpoczyna swoją przygodę z email marketingiem może skorzystać  z profesjonalnego narzędzia za darmo.
Interfejs programu jest czytelny, jednak subiektywnie nie jest tak prosty przy pierwszym użyciu jak FreshMail ze względu na mniej czytelny kreator. Można się go jednak szybko nauczyć i wtedy jest już bardzo wygodny w użyciu. W trudnych sytuacjach pomoże nam rozbudowana pomoc z bardzo dobrą wyszukiwarką. Dla początkujących użytkowników zdecydowanie polecam korzystanie z szablonów. Użytkownicy zaawansowani,  dobrze znający HTML’a mogą użyć wbudowanego edytora który umożliwia stworzenie dowolnego własnego szablonu.
Nie udało mi się znaleźć funkcji, która analizuje szablon maila pod względem podatności na filtry spamowe, natomiast w pomocy można znaleźć wiele informacji na temat tworzenia szablonów  w taki sposób aby nie były kwalifikowane jako spam.

plusminus_plusdarmowy plan : 2000 subskrybentów i 12000 maili na miesiąc
plusminus_plusprzejrzysty interfejs
plusminus_plusmożliwość pobrania kontaktów z wielu systemów:Salesforce, Zendesk, EventBrite, Google i wiele innych.
plusminus_pluspodgląd maila na dużej ilości skrzynek

plusminus_minus najmniej czytelny kreator szablonów (ale wystarczający)
plusminus_minus subiektywnie najmniej interesująca gotowych szablonów
plusminus_minus darmowy plan nie zawiera analityk

GetResponse
Pierwsze co rzuca się w oczy po utworzeniu konta w GetResponse to czytelny i nieprzeładowany interfejs oraz dodatkowe funkcje w postaci kreatorów : Ankiet, Formularzy, Landing Pages i Webinars. Trzeba przyznać, że każda z tych funkcjonalności jest dopracowana. Mnie szczególnie przypadł do gustu kreator Landing Pages.
Kreator kampanii jest prosty  i wygodny w użyciu, przy tworzeniu wiadomości można skorzystać z gotowego szablonu (>500 wzorów), kreatora (drag and drop) lub edytora HTML.
Dużym plusem jest możliwość podglądu wiadomości w wielu skrzynkach mailowych jak również na różnych modelach telefonów komórkowych.  Kolejną zaletą jest możliwość importu kontaktów z wielu systemów : Sales Force, Google, Magento i wiele innych.

plusminus_plusprzemyślany i czytelny interfejs użytkownika
plusminus_plusprosty ale dobry kreator wiadomości
plusminus_plusrozbudowany autoresponder
plusminus_plusmożliwość tworzenia landing page, ankiet i formularzy
plusminus_plusogromna baza wiedzy
plusminus_plusspam score i podgląd na różnych skrzynkach pocztowych i telefonach
plusminus_plusdobra integracja z serwisami społecznościowymi
plusminus_plustesty A/B
plusminus_plusduża ilość integracji z innymi systemami
plusminus_plusdużo darmowych grafik
plusminus_plusznakomite raporty

plusminus_minus brak wersji darmowej tylko 30 dniowy trial
plusminus_minus niektóre materiały z bazy wiedzy tylko w języku angielskim
plusminus_minus trochę skomplikowany cennik

Podsumowanie

Najbardziej przemawia do mnie GetResponse, ma najwięcej dodatkowych funkcji i jest prosty w obsłudze. Podoba mi się też duża ilość integracji z innymi systemami np. Salesforce co znacząco ułatwia codzienną pracę w firmie. Ma niestety też poważną wadę, brak wersji darmowej.
Dla osób dopiero zaczynających przygodę z email marketingiem poleciłbym FreshMaila. Moje subiektywne odczucie jest takie, że ma najlepiej przemyślany kreator kampanii, który pozwoli skutecznie przejść nowemu  użytkownikowi proces bez konieczności czytania tutoriali i oglądania wielu filmów instruktażowych.
MailChimp to natomiast narzędzie pierwszego wyboru dla osób które poszukują na początek darmowego narzędzia o dużych możliwościach i mają za sobą już pierwsze doświadczenia z email marketingiem.

Pobierz darmowy ebook!

Zebraliśmy w jednym ebooku wiedzę na temat zarządzania cenami i promocjami w e-commerce. Chętnie wyślemy Ci ten materiał za darmo. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera.

[newsletter_signup_form id=2]