Jak aktywnie promować swojego bloga offline?


Na co dzień my jako blogerzy zajmujemy się szeroko pojętą promocją swoich działań w internecie. Jedni to robią dobrze, a inni jeszcze lepiej, wszystko zależy oczywiście od naszej kreatywności. W jednym z ostatnich wpisów wspomnieliśmy o promocji offline. Z komentarzy widać jak wielu z Was o tym zapomina, a wydawać by się mogło, że jest to oczywista sprawa. W związku z tym dziś pokażemy Wam kilka technik, które możecie wykorzystać, aby wypromować swoją twórczość.

Wykorzystaj swoje narzędzia

oklejony notatnikUżywasz dużo swoich urządzeń mobilnych? Mamy tu na myśli laptopa, tableta lub telefon. Jeśli tak, to masz praktycznie “chodzącą” reklamę w swoich rękach. Wystarczy, że wydrukujesz naklejkę ze swoim logiem lub adresem strony www i przykleisz na sprzęt. Jeśli obawiasz się obniżenia wartości po naklejeniu naklejki, użyj folii ochronnej lub etui, wtedy naklejka nie będzie inwazyjna. Od tej pory gdziekolwiek się pojawisz będziesz mieć reklamę swojej działalności zawsze przy sobie. Czasem taka naklejka może się stać inicjatorem przypadkowej rozmowy, z której mogą się zrodzić jakieś ciekawe projekty. Oczywiście takie naklejki możesz wydrukować w większej ilości i przykleić na inne przedmioty, których często używasz (kalendarz, notatnik czy też kubek termiczny). Pamiętaj o tym, że wielu ludzi jest wzrokowcami, więc czasem już mała intrygująca naklejka może być bodźcem do odwiedzenia Twojej strony.

Papier nadal w modzie

Mogłoby się wydawać, że powszechna digitalizacja sprowadziła papier na dalszy plan. Nic bardziej mylnego. Jest jeszcze wiele osób, które go używają na co dzień. W związku z tym pomyśl o wydrukowaniu wizytówek, a aby się wyróżnić możesz stworzyć jakieś bardziej kreatywne warianty lub połączyć je ze światem mobilnym poprzez umieszczenie wizytówki w postaci QR kodu. Poniżej kilka wizytówkowych inspiracji.

wizytówka klucz do roweru

kreatywne wizytówki

kreatywne wizytówki marketing

Oprócz samych wizytówek możesz także pomyśleć o wydrukowaniu małej broszury. I tutaj także liczy się kreatywność, a im bardziej kreatywny pomysł tym lepiej. Z papierowych rzeczy mogą być również notatniki czy kalendarze, które możesz wręczać swoim klientom lub znajomym. Dobrą opcją jest także konkurs i rozdanie kilku sztuk takich gadżetów swoim czytelnikom. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo.

A może media analogowe?

media analogoweWielu z nas ulega pokusie, że stricte działania w Internecie powinny być tylko i wyłącznie w nim promowane. W zależności od tematyki i branży może się okazać, że całkiem niezłe wyniki osiągniemy korzystając z tradycyjnych mediów. Czasem reklama w lokalnej prasie czy też radiu może spowodować wzrost zainteresowania Twoją działalnością. A może reklama w telewizji (jeśli masz większy budżet)? Niestety tych działań nie da się tak dobrze pomierzyć jak tych w internecie, ale kto nie ryzykuje nie pije szampana. Prawda? 😉

Gadżet gadżetowi nie równy

Oczywiście ten obszar jest już dość mocno wyeksploatowany, aczkolwiek dobrze przemyślane gadżety nadal działają. Zakup kolejnych zwykłych długopisów z logo zapewne nie przyniesie Ci za wiele, ale jeśli będą bardziej kreatywne lub chociażby ekologiczne to już prędzej. Tak samo kreatywne kubki czy też pendrive’y. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, aby pamiętać do jakiej grupy docelowej kierujesz swój gadżet. Najlepiej jeśli są to produkty użytkowe, coś co może się przydać w codziennej pracy lub życiu. Dobrze też jeśli taki gadżet w jakiś sposób się wyróżnia. Nie zamawiaj masowej ilości pendrive’ów z nadrukowanym logo, lepiej pomyśl o jakimś unikatowym kształcie, np obudowie w kształcie Twojego logo. Postaw na wysoką jakość tego co zamierzasz komuś dać, a na pewno Ci się to opłaci.

Mobilność rozwiązań

Tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia 😉 Możesz wykorzystać swój samochód, skuter czy też rower. W tym przypadku jednak lepiej wybrać trochę droższe rozwiązania, aby naklejki były trwałe. Oczywiście nie musisz od razu oklejać całego auta reklamą, czasem wystarczy już sam adres strony www na ramce od rejestracji czy naklejka na tylnej szybie. Pamiętaj! – nawet mała zmiana może dać duży efekt.

networking

Networking nie taki straszny

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej – bez promocji Twój blog nie istnieje. Kolejną ważną sprawą jest networking. Wykorzystuj go przy każdej możliwej okazji. Spotykasz się ze znajomymi, rodziną, a może bierzesz udział w jakimś spotkaniu branżowym? Jeśli jest ku temu okazja to wspomnij o tym czym się zajmujesz po godzinach lub co robisz na pełen etat. Przy okazji możesz wymienić się wizytówkami lub zaprosić do współpracy. Im więcej osób wie czym się zajmujesz, tym lepiej dla Ciebie. A może warto pomyśleć o zaplanowaniu chociaż jednego wyjazdu na jakąś konferencję z branży blogowej?

Jak widzisz wypromowanie swojego bloga to ciężki chleb, dlatego nie wszystkim się to udaje. Nie ma też uniwersalnych strategii – to co sprawdza się u innych nie zawsze sprawdzi się u Ciebie. W związku z tym musisz próbować, testować i eksperymentować, aż znajdziesz idealne dla siebie rozwiązanie. Masz jakieś ciekawe doświadczenia lub dodatkowe pomysły, które nie znalazły się w tym wpisie? Daj znać w komentarzach, dzielmy się swoją wiedzą – to nie boli 😉