Czy warto kupić Macbooka Pro?


Dziś staniemy przed wyzwaniem pt. kupować Macbooka Pro czy też nie kupować? Oto jest pytanie 😉 Niestety wiecznej batalii Windows vs Apple zapewne nie rozwiążemy, ale może komuś to pomoże podjąć racjonalną decyzję przy zakupie nowego komputera. Oczywiście jak przed każdym zakupem warto sobie zadać pytanie – jaką funkcję ma spełnić nowy laptop? Ewentualnie jeszcze pozostaje kwestia budżetu.

Dlaczego MacBook jest taki drogi?

Otóż wiadomo, że na cenę tego sprzętu składa się również marketing, który jest dobrze robiony. Dodatkowo dochodzi jakość oraz użyte materiały. Sam design oraz ergonomia tego sprzętu także robią dobrą robotę. W porównaniu do innych, tańszych sprzętów wykorzystane materiały są naprawdę wysokiej jakości. Pokażcie mi drugiego laptopa, którym “od biedy” przekroisz nawet owoce i warzywa? 😛

A tak na poważnie to wielokrotnie spotkałem się z tym, że w sprzętach nawet ze średniej półki po jakimś czasie najzwyczajniej wycierały się klawisze na klawiaturze. Czy chociażby trzeszcząca obudowa, już o spasowaniu dokładnym elementów nie wspominając. Jeśli więc dla kogoś liczy się jakość sprzętu, to na pewno warto zwrócić uwagę na te elementy. Kolejną kwestią jest fakt, że sprzęty od Apple występują tylko w kilku konkretnych konfiguracjach, w związku z tym inżynierowie oraz programiści mogą dość dobrze zoptymalizować system, aby działał płynnie i wydajnie. Niestety tutaj Windows ma twardy orzech do zgryzienia, ponieważ musi zapewnić płynność działania w tysiącach różnych konfiguracji sprzętowych.

Ok, to tyle słowem “wstępu” -przejdźmy do kwestii za i przeciw:

Na start … witaj!

Otwierasz laptopa i pracujesz. Na pokładzie Macbooka masz praktycznie wszystko to czego Ci trzeba do podstawowej pracy i rozrywki, a czego próżno szukać w komputerach z Windowsem. Aby bowiem zacząć pracować na komputerze z Windowsem należy sporo rzeczy doinstalować na samym początku. Ważnym jest też, aby mieć antywirusa. Są to niestety kolejne wydatki, które nie zawsze bierzemy pod uwagę wybierając tańszy sprzęt.

System operacyjny nie taki straszny

Faktem jest, że jeśli jesteś przyzwyczajony do Windowsa to trochę czasu zajmie zanim się przestawisz na obsługę MacOS, ale myślę że warto. System ma sporo udogodnień i skrótów przez co można go obsługiwać w dość ergonomiczny sposób, nie posiadając dodatkowej myszki czy klawiatury. Nawet jeśli po jakimś czasie powrócisz do Windowsa, będziesz mieć kolejne doświadczenia na swoim koncie, które mogą się przydać w dalszej pracy.

Porty…porty…

W Macbook Pro z 2015 znajdziesz ich sporo i praktycznie wszystkie spełniają swoje zadanie. Natomiast w nowszych modelach nie koniecznie znajdziesz ich tak dużo, ponieważ będą to tylko USB-C. Dla niektórych może to być problem i będzie trzeba dokupić przejściówki, ale powiedzmy sobie szczerze, że pewnie za kilka lat większość sprzętów będzie miała taką konfigurację. Można to zaliczyć jako wadę lub zaletę. Jeśli ktoś nie wykorzystuje za dużo urządzeń peryferyjnych, pewnie będzie zadowolony. W innym przypadku będzie trzeba się przez jakiś czas przemęczyć.

apple MacBook pro

Czas pracy na baterii

W większości modeli Apple jest to również duży plus przemawiający za zakupem tego sprzętu. Nawet przy intensywnej pracy jesteś w stanie pracować od 6 do 8h (oczywiście sprzęty innych marek powoli zaczynają również dochodzić do takiego standardu). Jeśli więc pracujesz mobilnie lub często się przemieszczasz jest to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę.

Drogie aplikacje i programy

Ok, ale powiesz, że na Macbooka większość aplikacji sporo kosztuje. No i niestety po części tak jest. Wynika to z tego, że ceny są w euro i dolarach, a po przeliczeniu na złotówki niestety czasem wychodzi dużo. Oczywiście również w wielu przypadkach znajdziesz darmowe odpowiedniki. Faktem jest, że na Windowsie znajdziesz więcej darmowych programów, ale powiedzmy sobie szczerze użytkowników Windowsa jest więcej, dlatego też więcej programów jest na Windowsa.

Cena ojj.. CENA

Cóż mogę napisać 😉 Za produkty dobrej jakości niestety trzeba zapłacić więcej i tak jest również w tym przypadku. Jeśli masz ograniczony budżet to możesz również przejrzeć rynek wtórny. Przez to, że sprzęt Apple jest dość trwały często można znaleźć modele sprzed 2-3 lat w dobrej cenie. Dzięki temu wydasz mniej, a co również ważne wartość tego sprzętu nie spadnie tak szybko w dół, jak w przypadku sprzętów z Windowsem.

 

To by było na tyle 🙂 Przekonałem Cię lub nie, zdecyduj sam. Ale jeśli stoisz właśnie przed wyborem laptopa znajdź takiego laptopa, który przede wszystkim posłuży Ci przez kilka kolejnych lat.