Weebly vs Wix.com vs Squarespace .. Jaki jest najlepszy kreator stron www ?


Najlepszy kreator stron wwwKreatory stron www bardzo się rozwinęły przez ostatnie kilka lat. Jeszcze nie tak dawno można było z ich pomocą tworzyć tylko bardzo proste projekty, które nie porażały jakością. Obecnie można wykonać naprawdę piękne i interaktywne strony www, które świetnie sprawdzą się jako strony firmowe, produktowe lub blogi.

Na rynku jest wiele tego typu usług, ja postanowiłem przetestować i porównać trzy : Weebly, Wix.com i Squarespace. Która z nich  jest najlepsza ? .. sprawdźmy

Weebly

Kreator stron www - Weebly  Jedna z najbardziej znanych marek na rynku z bardzo dużą ilością użytkowników.Świetna aplikacja, czytelny interfejs, edytor z mnóstwem opcji oraz dobrze zaprojektowana pomoc, która szybko uczy użytkownika pracy z programem. Dodatkowo wyróżnia się na tle konkurencji możliwością pobrania kodu stworzonej strony. Ostatnio pojawił się również moduł do mailingu, wygodne rozwiązanie, ponieważ nie ma potrzeby korzystania z kolejnego narzędzia (przykłady usług  tutaj), nie testowałem jednak skuteczności jego działania.

plusminus_plus bardzo proste rozpoczęcie pracy z aplikacją
plusminus_plus app centrum z dużą ilością aplikacji
plusminus_plus moduł promote z opcją mailingu
plusminus_plus czytelny interfejs
plusminus_plus automatyczne generowanie wersji mobilnej strony
plusminus_plus możliwość eksportu kodu strony
plusminus_plus świetna integracja z portalami społecznościowymi
plusminus_plus moduł e-commerce umożliwiający sprzedaż bezpośrednio ze strony

plusminus_minus niepełne czasami trochę słabe tłumaczenie,
plusminus_minus dużo aplikacji dodatkowo płatnych

Wix

Kreator stron www - WixW mojej opinii posiada najlepszy edytor spośród testowanych aplikacji, dodatkowo prosta nawigacja i ogromny wybór szablonów to podstawowe zalety. Szczególnie do gustu przypadł mi wspomniany edytor, ma mnóstwo kontrolek, w tym świetną do obsługi e-sklepu. Dodatkowo interfejs daje największą elastyczność w rozmieszczaniu elementów w projekcie.

Jako jedyny znany mi kreator (nie tylko spośród tu opisywanych) posiada moduł faktur, który umożliwia wystawianie dokumentów i obsługę płatności!

Warto wspomnieć również o bardzo rozbudowanej pomocy.

plusminus_plus dużo szablonów (setki)
plusminus_plus rozbudowany edytor –  w mojej opinii najlepszy
plusminus_plus duża ilość dodatkowych aplikacji w App Market
plusminus_plus darmowa wersja
plusminus_plus wbudowany edytor zdjęć
plusminus_plus świetna integracja z portalami społecznościowymi
plusminus_plus moduł faktur !!!

plusminus_minus edytor trochę mało czytelny dla poczatkujących użytkowników
plusminus_minus najdroższy, co nie znaczy drogi

Squarespace

Kreator stron www - SquarespaceKról design’u. Moje poczucie estetyki i zdolności do projektowania są bardzo ograniczone. Jest to oczywiście subiektywna opinia, ale najładniejszy projekt udało mi się stworzyć właśnie w Squarespace. Na początku irytowały mnie ograniczenia w możliwości modyfikowania szablonów i brak zewnętrznych wtyczek. Dodatkowo interfejs był dla mnie na początku odrobinę niezrozumiały.

Szybko się jednak okazało, że szablony są bardzo dopracowane i świetnie prezentują się niezależnie od urządzenia  na którym są wyświetlane. Efekt końcowy sprawił że szybko zapomniałem o wszelkich problemach jakie miałem podczas tworzenia tej strony.

plusminus_plus piękne  szablony
plusminus_plus najbardziej rozbudowany system commerce
plusminus_plus automatyczne generowanie wersji mobilnej strony
plusminus_plus integracja z MailChimp
plusminus_plus świetne automatycznie generowane wersje mobilne stron

plusminus_minus prosty interfejs ale dla mnie nie intuicyjny
plusminus_minus ograniczone możliwości edycji szablonów
plusminus_minus brak polskiej wersji językowej
plusminus_minus brak wersji darmowej
plusminus_minus brak sklepu z dodatkami

Podsumowanie

Dla mnie zwycięzcą tego porównania jest Wix.com. Ma najwięcej szablonów i najlepszy kreator. Jedyną wadą jest brak możliwości pobrania kodu strony (co udostępnia Weebly).

Weebly powinno być natomiast pierwszym wyborem osób tworzących stronę www po raz pierwszy. Ma najbardziej intuicyjny kreator i bardzo dobre tutoriale. Jako jedyna aplikacja posiada  możliwość wysyłania mailingu.

Co ważne Weebly i Wix.com posiadają plany darmowe.

Squarespace nakłada na twórcę wiele ograniczeń przy konfiguracji szablonów, co jest jego największym minusem (nie licząc braku wtyczek). Trzeba jednak przyznać, że udostępnione szablony są piękne i świetnie wyświetlają się na urządzeniach mobilnych. Imponują również również funkcjonalności związane z e-commerce.